Kun asia ei selvinnyt Suomi24:n sivulla, niin kysympä ammattilaisilta. Hankin kuvankäsittelyyn putkinäytön SONY GDM-F520 vuosimallia 2002, joka värintoistokykyyn olen enemmän kuin tyytyväinen. On ongelmiakin, mutta ensin välttämättömät: käyttis: Windows XP/SP3 Home Emolevy: ABIT BE7 > http://www.mbreview.com/be7.php Muistia 1 Gt Näytönohjain: Matrox Millennium G450 AGP (ajuri G400DHD 6.12.01.1960) Kakkosnäyttönä Eizo L578/17" (omilla reso- ynnä muilla arvoillaan) Mistä johtuu, että edes resoluutiolla 1600 x 1200 en saa virkistystaajuudeksi kuin 75 Hz? Jos poistan toisen näytön, niin annetaan ikään kuin armosta 85 Hz? Ei yhtään enempää, vaikka pitäisi mennä aina 110 hertsiin. Kiinnostuksesta kysyn, vaikka uskon, että 85 Hz on ihan riittävä, mutta kuitenkin... "FD Trinitron -tekniikalla toteutettu GDM-F520 on kiistatta vertailun voittaja. 1600 x 1200 pisteen tilassa näyttö taipuu vaivatta 110 hertsin virkistystaajuuteen, jota voi pitää riittävänä mihin tahansa tarpeeseen. Kuva on tarkka koko kuva-alalla. Tarvittaessa näyttö venyy jopa 2048 x 1536 pisteen tarkkuuteen 86 hertsin virkistystaajuudella." http://www.tietokone.fi/lukusali/artikkelit/2001tk09/NAYTOT.HTM Valmistajan suositusresoluutio on 1600 x 1200. Onko kuva paljonkin huonompi esimerkiksi resoilla 1800 x 1440 tai 1920 x 1440 ja kannattaako niiden käyttöä edes harkita? Entä tällaisen näytön kalibrointi? PS. onko mieltä nostaa Eizon (pva-paneeli) virkistystaajuus 60 > 75 hertziin?
Ei taida olla enää asiaa tuntevia? Eihän siitä ole kuin viisi vaivaista vuotta, kun Sonyn G520 oli parasta, mitä rahalla sai värin- ja sävyntoistoon, erityisesti kuvan tummassa ja vaaleassa päässä. Tämä voidaan vieläkin helposti testata. Hämärrä huone, halutessasi vaikka kokonaan pimeäksi. Jos saat alla olevan linkin kuvasta päästä näkyviin neliön numeron 1, katsot mitä suurimmalla todennäköisyydellä CRT-näyttöä tai noin 1000-4000 euron LCD-ammattilaisnäyttöä. Jos LCD-näytössä on pva-paneeli, on ongelmana, että sävyt muuttuvat katsomiskulman mukaan eli ruudun laidoilla erityisesti tummat sävyt muuttuvat, vaalenevat (mikäli istut monitorin keskiakselin tienoilla), keskustaan nähden. Sama kuva näkyy siis erilaisena ruudun eri kodissa. TN-paneelin kohdalla asia korostuu vielä huomattavasti enemmän. http://www.lagom.nl/lcd-test/black.php Samat määritellyt pätevät myös kuvan vaaleaan päähän. Mikäli halutaan saada kuvainformaatiosta irti mahdollisimman paljon, olisi näkyviin saatava vähintäänkin numero 253, mieluimmin 254. http://www.lagom.nl/lcd-test/white.php Koko testi: http://www.lagom.nl/lcd-test/ PS. Testikuvien olisi hyvä täyttää ainakin leveyssuunnassa koko ruutu. Parasta on, jos testikuvat siirretään vaikka työpöydälle ja avataan erillisellä kuvankatseluohjelmalla, esim. IrfanViewillä.
Ei taida löytyä tietoa aloituksessa kysymistäni asioista... Siis seuraavaan: Uutta emoa harkitsen ja ongelmana on, että millainen näytönohjain (passiivijäähdytteinen)tarvitaan ko. crt-monitorille? En pelaa, joten näitä vaatimuksia ei tarvii huomioida, mutta kuvan laadulla on sen sijaan merkitystä, koska harrastan kuvankäsittelyä. Vai onko nykyisissä ohjaimissa jo riittävän hyvä 2d-kuvanlaatu (esim. Matroxin veroinen) jopa analogisille VGA-näytöille?