Voiko Sims 2:sta mitenkään polttaa DVD+RW-levylle? Mulla on käytössä Nero StartSmart ja nyt pitäs saada simssi poltettua, ohjelma vaan ilmottaa kokoajan että kokoelma vaatii CD-R/RW-levyn..
Kai sen jotenkin... Mutta kannattaa ehkä ostaa CD-levy, koska toimii sillä paremmin. Nerolla ei muistaakseni pystynyt polttamaan CD-imagea DVDlle. En osaa neuvoa enempää.
Levykopio on kopio samaan formaattiin. RW on se että median voi tyhjentää ja kirjoittaa uudestaan, polttaa. Disketistä tehtyä imageakaan ei voi polttaa CD:ksi. Täytyy muuttaa image cd-imageksi samalla sisällöllä. (En tiedä, voi olla poltto-ohjelma, joka osaa lennosta muunoksen tehdä.) CD:stä voit tehdä (MagicISO, UltraISO) imagen (levyn kuva) ja polttaa datana DVD:lle, vaikka useamman, ja mountata (DaemonTools) virtuaaliseksi cd-asemaksi. Joidenkin cd/dvd levyjen sisältö voi toimia kopioituna kansioon. Ei siis hae asema-kirjaimeen juurta, vaan suhteelisesti sitä kansiota, josta josta ohjelma käynnistyi. Tosin kopiosuojaukset saa aikaan sen, että kopioitu cd/dvd tai mountattu image ei kelpaa, kun peli pyytää alkuperäistä cd/dvd:tä. Jatkokysymyksesi: AfterDawnin säännöt, piratismi. Lex karpela.