Service Pack 2, vuonna 2008

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi Mysterix 27.03.2008.

  1. Mysterix

    Mysterix Member

    Liittynyt:
    30.01.2008
    Viestejä:
    79
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Haku antaa ikivanhoja keskusteluja Service Pack 2:n asennuksesta, joten pidätin oikeuden aloittaa uuden ketjun.

    Kone on vuodelta 2003, eikä ole koskaan ollut verkossa. Joka ainoa päivitys on siis tekemättä. Kävin Microsoftin sivulla etsimässä Service Pack 2:sta.

    Kun yritän päästä sellaiselle sivulle, josta ikään kuin löytyisi koko paketti yhdellä latauksella, päädynkin aina uudelle sivulle. CD:n tilaaminen maksaa kahdeksan euroa, enkä halua sellaista summaa siitä maksaa. Oma versioni on täysin laillinen, kaupasta koneen mukana tullut Windows XP Home.

    Jos ja kun onnistunut päivittämään käyttöjärjestelmän, pitääkö asiassa huomioida jotain muuta. En tarkoita Media Playerin tai muiden vastaavien ohjelmien päivityksiä.
     
  2.  
  3. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Tuosta löytyy ainakin SP2.
     
  4. Vigilante

    Vigilante Guest

    ite heitin kans "it sp2" googleen ja heti ekana tulee tuo yamanenkon laittama linkki. Et ei se nyt niin vaikee oo löytää:)
     
  5. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Eipä niin, itsekin googlasin sen (taas kerran) vastaustani varten. :)
     
  6. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    SP2:n jälkeen on tullut paljon muitakin päivityksiä, itse asiassa SP3:han on melkein julkaisua vailla valmis.

    Varmistathan, että koneessasi on joku palomuuri päällä ennen nettiin menoa, joko ohjelmallinen palomuuri (vaikka XP:n oma sisäänrakennettu) tai sitten "raudalla toteutettu" eli esim. modeemissasi oleva.
     
  7. Mysterix

    Mysterix Member

    Liittynyt:
    30.01.2008
    Viestejä:
    79
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ajattelin siirtää USB-tikulla omaan koneeseen...
     
  8. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Se onnistuu tuolla paketilla.
     
  9. Mysterix

    Mysterix Member

    Liittynyt:
    30.01.2008
    Viestejä:
    79
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tattis vastaajille!

    Pitäiskö mun päivittää myös jotain ajureita? Vaikka en kunnolla edes tiedä, mitä ne on.
     
  10. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68
  11. ceekadett

    ceekadett Member

    Liittynyt:
    17.05.2005
    Viestejä:
    94
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
  12. MikroMake

    MikroMake Active member

    Liittynyt:
    03.02.2006
    Viestejä:
    3,866
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    68
  13. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Vanha sanonta on, että ehjää ei kannata korjata. Mutta kaikki riippuu oikeastaan siitä, miksi ylipäänsä haluat juuri nyt päivittää koneesi. Haetko esim. lisää nopeutta, ominaisuuksia, vakautta tai turvallisuutta? Vai onko koneen toiminnassa joku ongelma?

    Näytönohjaimen ajurit kehittyvät uuden ohjaimen julkaisun jälkeen nopeasti ja siinä vaiheessa uusilla ajureilla saadaan yleensä selvästi lisää (3D-laskenta-)tehoa irti ohjaimesta. Myös uusia lisäominaisuuksia voi ilmestyä, tosin joskus ominaisuuksia myös poistetaan.

    Muut ajuripäivitykset ovat hyödyllisiä enemmänkin vakauden kuin suorituskyvyn kannalta, joskus ajureilla korjataan isojakin suunnittelusta paljastuneita mokia. Eli niilläkin voi olla jotain vaikutusta suorituskykyyn.
    Näitä muita ajureita ovat siis ainakin emolla olevien toimintojen ja lisälaitteiden ohjaimet - esim. piirisarjan, usb-liitännän, mahdollisen lähiverkon, äänikortin ja firewiren, jne. ajurit.

    Emon BIOSinkin päivitys voi joskus olla hyödyksi. Emolevyn valmistajan sivulta löytyy yleensä selostus, mitä uudemmissa BIOSeissa on korjattu/lisätty.

    Koneesta löytyvistä ajureista voisi saada jonkun kuvan esim. tuollaisen sivuston avulla: http://driveragent.com/?q=driveragent&PHPSESSID=vbpv9k2vh5istl79n0kt3k11f4
    Tosin vain, jos kone on verkossa.
     
  14. Mysterix

    Mysterix Member

    Liittynyt:
    30.01.2008
    Viestejä:
    79
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Offtopic: Miksikö haluan päivittää? No sanotaan niin, että tyttö leikkii, koska se on juuri oppinut, että se osaa tehdä tietokoneella sittenkin muuta kuin vain tekstinkäsittelyä ja musiikin kuuntelua.

    Olen harjoitellut työkoneella. Sieltä löytyy tarpeen vaatiessa ystävällinen herra Atk, joka korjaa vahingot ja ottaa minulta sen jälkeen järjestelmänvalvojan oikeudet pois. Muttei ole tarvinnut. Minä siis osaan, vaikka en omiin taitoihini ole luottanut. Tätäkin konetta (ei oma) olen hiukan fiksaillut "paremmaksi".

    Olen ajatellut nettiyhteyksiä kotiin. Mutta kone on vuodelta 2003 ja en tiedä, olisiko siitä enää mihinkään. Jos löydän täältä sopivan keskustelualueen, niin kysyn teiltä, kun olette asiantuntijoita. Tämä on ollut erinomainen palsta, kun asiat selitetään niin, että tällainen aloittelijakin ymmärtää.
     

Jaa tämä sivu