mitenkä/ mistä saan ajurit sata2 kovalevylle? omistan seagate barracuda serial ata2 (sata2) 7200.10rpm 250G kovon ja emolevynä toimii asus m2n32-sli premium vista edition.
Kai emon mukana tuli asennuslevy? Sieltä niiden ajurien pitäisi löytyä. edit: Empä usko että emolevy tukee sata2, ainoastaan sata, joku viisaampi varmaan kuittaa jos olen väärässä, mutta ainakin tuon mukaan: Otettu pixmanian sivuilta: NVIDIA nForce 590 SLI MCP tukee: 1 x Ultra DMA 133 / 100 / 66 / 33 6 x Serial ATA 3.0Gb/s NVIDIA MediaShield RAID tuki: RAID 0, 1, 0+1, 5 ja JBOD Serial ATA-levyillä Kontrolleri: Silicon Image 3132 SATA : 1 x Serial ATA 3.0Gb/s sisäinen 1 x Serial ATA 3.0Gb/s ulkoinen (SATA On-the-Go) Tuki RAID 0, 1 ja JBOD
ajureita löytyy tuolta. http://www.seagate.com/www/en-us/support/quick_find_results/?tab=SupportFinder
6 x Serial ATA 3.0Gb/s = SATA2 Kiintolevy ei tarvitse ajureita, vaan se emolevyn SATA-ohjain. Jos emo ei tunnista kovoa ilman ajureita, niin ne ajurit löytyvät emolevyn valmistajan kotisivulta, ei kiintolevyn valmistajalta.
sain kovon toimimaan 3.0Gb/s nopeudella, kovo oli rajoitettu jumpperilla toimimaan 1.5Gb/s nopeuteen. kuuluuko uuden kovalevyn "rutista" kun sitä käytetään? alapuolen linkistä löytyy kovosta tiedot jonka mukaan kovo käyttäisi "softsonic" moottoria joka olisi erittäin hiljainen. http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=13118
Erittäin hiljainen ei tarkoita äänetöntä. Kyllähän se kiintolevy aina jotain ääntä pitää kun siellä on niitä liikkuvia osia.
tuntuu vähän kumalliselle kun pitää lähes saman verran ääntä kuin slavessa oleva maxtorin 7200rp/m 20g ide kovo joka on 7v vanha.