Rikkinäisten valokuvien korjaaminen

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi Biberist 18.07.2005.

  1. Biberist

    Biberist Member

    Liittynyt:
    31.08.2004
    Viestejä:
    11
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Oli pieni ongelma kadonneiden tiedostojen kanssa, siitä lisää allaolevasta linkistä...
    http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/210067

    Nyt tilanne on se, että löysin paljon tiedostoja ja kuvia ehjänä, mutta suuri osa kuvista on mennyt vähän säpäleiksi. Esimerkkitapauksena kuva jossa, resurssienhallinnassa näkyy kuva esikatselukuvana, mutta sitten kun sen kokeilee avata kuvien ja faksien katseluohjelmalla niin tulee vaan teksti että esikatselu ei käytettävissä. Oma mielipiteeni on että kuvat ovat sen verran paskana, ettei tuo wintoosan oma ohjelma pysty niitä aukaseen, mutta täytyy kai sitä nyt sentäs jokin ohjelma olla jolla noita voi aukasta.

    Kiitokset mikalle ja Linkille mainitsemistanne ohjelmista, löyty paljon sellastakin mitä ei ois enää halunnu löytää.. =)
     
  2.  
  3. bscd

    bscd Active member

    Liittynyt:
    02.03.2003
    Viestejä:
    1,947
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Tuo resurssienhallinnan pieni esikatselukuva tulee pienestä piilotiedostosta nimeltä thumbs.db, jonne windows on noista oikeista kuvista sen pienen esikatselukuvan joskus aiemmin napannut. Eli ne kuvat ovat varmastikin pilalla.
     

Jaa tämä sivu