Riittääkö virtalähde?

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi mauno91 02.03.2010.

  1. mauno91

    mauno91 Regular member

    Liittynyt:
    20.09.2008
    Viestejä:
    158
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Nyt tuli sit seuraava ongelma et riittääkö virtalähde tuolle 9800gx2:lle ja tolle kokoonpanolle, joka näkyy tossa alhaalla. Eli virtalähteenä eartwatts 500w ja netistä jotain kattonu et toi kortti syö virtaa joku 300-400 wattii.
     
  2.  
  3. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Erään foorumin mukaan minimi virtälähde olisi 580W tuolle kortille. Vaikka määrä on yleensä hieman yliampuva, niin kohdallasi se on hieman siinä ja siinä riittääkö.
     
  4. Ransester

    Ransester Active member

    Liittynyt:
    20.07.2007
    Viestejä:
    2,360
    Kiitokset:
    2
    Pisteet:
    68
    Kyllä pitäisi riittää.
     
  5. mauno91

    mauno91 Regular member

    Liittynyt:
    20.09.2008
    Viestejä:
    158
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    No hyvä se. Sitä vähän itekki mietin kun noi vaatimukset ammutaan useesti aika paljon yli nois. Nyt sit vaan pitää venailla ku kortti tulee ja sit laitoin viel eilen verkkokaupast hyper 212 plussan tilaukseen nii pääsee sit kellottelee noit ja ajelee markkeja millasii tuloksiii lähtee, kun nyt lähtee täl setil se 15000 niin sit uuden prossu coolerin ja ton kortin kaa menee varmastikki päälle 20000 pojoo.
     
  6. InSider_8

    InSider_8 Guest

    Ei se ole aina pelkästään ne watit mitkä ratkasee.
    Melkeempä vielä tärkeämpänä pidän sitä kuinkako monta amppeeria se antaa +12v-linjaan.

    Mutta noi on ihan kohtalaisen hyviä noi antecit. Uskoisin että riittää mainiosti.
    Jos nyt sattuu että ei riitä, vaihdat.
     
  7. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    nVidia sivuil lukee näin: "Maximum Graphics Card Power (W): 197W" tie sit, mist 400w oot saanu. "minimi" Suositus virtalähde koko järjestelmälle 580w, mutta ne tosiaan poikeuksetta yli ampuu.

    Omaa kokoonpanoa pyöritän 620w poweri, josta käytös 119w idlen, max w mittari ilmoitti 299w, mutta pitänee pistää jokupäivä jokin intelburn/furmark -yhdistelmä pääl jotta kulutus ois huipussaa, veikkanen ~400w.
     
  8. mauno91

    mauno91 Regular member

    Liittynyt:
    20.09.2008
    Viestejä:
    158
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Nyt tuli haukattuu liian iso pala Antecin eartwatsilla. Toi kortti syö tehoo ku pieni kylä. Sain siis tänään kortin koneeseen ja sitten sain aseteltua kaikki johdot paikalleen ja ei muuta kuin virrat päälle ja kappas kone ei inahdakkaan. Sitten päätin testata, että otan 8pin ja 6pin johdot pois niin hyvin lähti koko kone rullaamaan, mutta ei tietenkään kuvaa näytölle. Sitten laitoin takas tän 9800gtx:n ja hyvin taas kone pelaa. Elikkäs millasta uutta virtalähdettä nyt sitten suosittelisitte tähän kokoonpanoon vai kannattaisiko myydä kortti pois ja ostaa kokonaan eri kortti tilalle, sillä uudet kortithan syövät paljon vähemmän virtaa nykyään.
     
  9. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Millai olet kytkenyt sen?

    Tämähän on virtalähtesi? ...siinä on kaksi 6pin. ''PCI-E'' -liitintä ja yksi 8pin. ''EPS''.?

    Tuo 8pin. on tarkoitettu vain emolevylle eikä näyttikselle, joten jos tarvit 8pin. ''PCI-E'' kuuluusiihe käytää mahdollisesti kortin mukana tullutta adapteria.

    Jos kyseinen adapteri haluaa kaksi 4pin. molexia itseensä on niinten virrat myös otettava eri johtonipuista, parempaan virran saantiin.

    6pin. otat tietty noista kiinni olevista.
     
  10. mauno91

    mauno91 Regular member

    Liittynyt:
    20.09.2008
    Viestejä:
    158
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Täs tuli messis vaa 1 6pin adapteri ja seki viel avaamattomana pussissa. Tollasta en tiennykkää et toi virtalähteen 8pin ei meekkää näyttikselle vaan emoon, Elikkä tollasenko sit tarviin et saan kortin toimimaan http://www.jimmspc.fi/tuote/SSI-61?t=false ? Ja tossaki jonkun Afterdawn tyypin profiili mist näkee et pitäis toimii ku aloin tarkemmin vähän tutkailee http://oma.afterdawn.com/sampotus/
     
    Viimeksi muokattu: 04.03.2010
  11. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Kyllä juuri noita adaptereita tarkoitin mutta suosi mieluummin niitä joissa virta otetaan kahdesta molexista yhden sijaan, takaa paremman virransaannin.

    Eikö näytönohjaimen paketin mukana, tullut yhtään adapteria?

    Edit:
    Löytäisitkö antecin kotisivuilta ko mallin tai googlella? Tuon mun löydön mukaan, niitä 6pin. on kaksi ja nekin kiinteesti. Meinaan et olis edes sama poweri mihen kytkentöi suosittelee :)

    mallinumero(model #) varmaan autais.
     
    Viimeksi muokattu: 04.03.2010
  12. mauno91

    mauno91 Regular member

    Liittynyt:
    20.09.2008
    Viestejä:
    158
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tuli yksi 6pin jossa 2 molexii pääs, mut ton 6pin saa suoraan powerist.
     
  13. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    hmm pitäskö sen muka toimii sil yhdel sit. Kuitenki, antaisitko sen powerin mallinumeron?

    Edit: unoha luki häiriö iski jälleen sori :)
    Edit2: Itse asias nyt en okaan varma kumpaa nyt tuolla virtalähteellä olis järkeväpi, adapteri kytkeä. Tuohon toiseen PCI-E 6pin vai kahteen eri molexiin. Veikkaan kuitenkin molexeja, koska varmaan eri +12v linjassa kuin PCI-E ja näin jakaa kuorman.
     
    Viimeksi muokattu: 04.03.2010
  14. mauno91

    mauno91 Regular member

    Liittynyt:
    20.09.2008
    Viestejä:
    158
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Malli on EA-500D ja luulenpa, että huomenna käyn jimssiltä hakemassa ton 4€ adapterin ja saan ton toimimaan.
     
  15. Mummy

    Mummy Active member

    Liittynyt:
    26.06.2003
    Viestejä:
    2,856
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    hmm, no tuossa taas voi ollakkin oikea jo valmina ne vaan kootaan yhteen 6+2pin PCI-E(8pin.). Sikäli mikäli malli oli se ''green''. Siinä on myös tuo mainitsemani, 8pin EPS mutta se taas kootaan kahdesta 4pin johdosta(4+4pin.).


    8pin(koottu tai kiinteä). EPSn ja PCIE.n erottaa siitä että, lukitskoukun ollessa ylhäällä:

    EPS.sä ylärivillä kaikki 4-johtoa on keltaista ja alarivissä mustaa.
    PCI-E.sä ylärivillä kaikki 4-johtoa on mustia ja alarivissä 3-johtoa keltaista + 1 musta johto, toisessa reunassa(riipuen kummasta suunasta katsoo).

    Tämä siis jos virtalähde käytää norm. standardeja, eikä ole värjännyt kaikkia johtoja vaikkapa mustiksi, kuten käyttämäni Corsair.

    Mustan johdon ollessa ''maa'' ja keltaisen +12v, ymärtänet miksi ne ei voi toimia keskenään ja mitä todennäköisemmin voi vielä vaurioittaa käytettävää laitetta!
     
    Viimeksi muokattu: 05.03.2010

Jaa tämä sivu