Otsikko loistaa huonoudellaan, mutta sinne päin kuitenkin. Kohta on edessä muutto ja pieni pintaremontti. Päässä on pyörinyt ideoita, jotka on erittäin näppärä toteuttaa pintaremontin yhteydessä. Listaan tähän asioita, joita tulee mieleen ja toivon että kertoisitte niitä lisää. Tietysti myös parannusideoita ja kaapelointiin liittyviä faktoja kaivataan. Asunto on tällä hetkellä perus-kolmio, ilman hienouksia eli tavallinen. - Olohuoneen ja makuuhuoneen seinään iso reikä, josta mahtuu tulevaisuudessa DVI-liitin läpi = Tietokoneesta kuva taulutelkkariin (joka on hankintalistalla) - Ylös pieni hylly, jonne sujahtaa WLAN-tukiasema & ADSL-modeemi. Puhelinpiuhan voi vetää valmiiksi ja kenties sujauttaa piiloon seinään. - Telkkaritasolta listojen alla kulkemaan piuhat takakaiuttimille (5.1 järj.) ja kenties myös takapihalle/terassille? [bold]Minkälaista piuhaa pitäisi laittaa, jottei tarvitse aina laitepäivityksen yhteydessä vaihtaa?[/bold] - Sähkärikaverin avustuksella toiseen makuuhuoneeseen telkkaripistoke. Lisää tulee varmana mieleen, editoin sitten tähän.
Yksi juttu, mikä kannattaa kyllä tehdä, on laitattaa kaikki pistorasiat maadoitetuiksi. Vieläpä oikein, eli keskuksesta asti, eikä mitään nollapiuhavirityksiä. Jos kerran muutenkin piuhoja/rasioita räplätään, niin tuo ei siinä enää paljon hintaa lisää. Toki jos talo on sen verran uusi, että tuo on jo kunnossa, niin unohda ehdotus. Sitten tuommoinen reikä seinään... eikö toinen kone olkkarissa olisi kuitenkin parempi ja sitten vaikka verkkoyhteys tarvittaessa siihen makkarin koneeseen? Jos tietokoneessa on esim. digiviritin, niin kanavanvaihto- tai vaikka DVD-levyjenkin vaihto ja tiedostojen selailu on kokolailla hankalaa seinän läpi joka tapauksessa. Se olkkarin kone voisi sitten olla joku kiva pieni ja maanvärinen ja hiljainen.
Jos pintaremontti sisältää esim. seinien uudelleenlevytystä, sisään voi vedellä tyhjää sähköputkea tyhjien laiterasioiden välille, jolloin piuhoja voi myöhemminkin helpohkosti lisäillä. Ainakin LAN-piuhan (CAT 5 tai parempi) voisi vetää jo valmiiksi eri huoneiden välille, ellei sitten ole varma, että käyttää vain WLANia tulevaisuudessa. Sähköpistorasioiden maadoitus kannattaa tosiaan tehdä mahdollisimman hyvin, jos siihen pääsee vaikuttamaan. Kaiutinpiuhojen vedossa on hankaluutena ennustaa kajareiden tulevat paikat oikein. Jos siihen pystyy, niin niitä piuhoja kannattaa toki asentaa. Kajaripiuhahan on 2-napaista/kajari ja mahdollisimman paksua, käytännössä 0.75 neliömm:n piuhallakin pärjää jo normaalitehoilla, 1.5 tai 2.5 mm^2 olisi toki parempi, mutta vaikea kätkeä listan alle ja kalliimpaa. Aktiivikajarit, jos sellaisia aikoo joskus käyttää, taas tarvitsevat suojatun signaalipiuhan (miel. balansoidun 3-nap.)(tai langattoman siirron) ja lähelleen pistorasian. Jos sähköjä ja piuhoja alkaa vedellä, mahdollisen videotykin voisi myös ottaa huomioon. Jos videotykkiä suunnittelee, katseluhuoneen seinäpinnat saisivat olla mahdollisimman tummat. Ja hienossa kotiteatterissa tietysti vähintään osa valaistuksesta tulisi jonkun säätimen/tietokoneen taakse. Akustiikan parantamiseksi (kuunteluhuoneessa) ei voi antaa yleispäteviä neuvoja, vaan ongelmakohdat pitäisi tapauskohtaisesti selvittää ja niitä olisi yleensä helpoin korjata remontin yhteydessä. Jos jotain murtohälyttimiä tarvii/haluaa, nekin kannattaa suunnitella ja kaapeloida ennen remonttia, niin voi saada johdot piiloon. Ainakin palohälyttimet voisi kannattaa ketjuttaa toisiinsa jo kolmiossakin. Pieni digiantenni maksaa muuten vähemmän kuin makkarin telkkaripistoke, mutta onhan kiinteä piuha varmempi ja ainakin kaapelitaloudessa varmaan kätevämpi.
Hyviä ehdotuksia on tullut ja juuri niinkuin kaipasinkin; asioita joita ei itsellä juolahda mieleen. Verkkokaapelointia ei tarvitse tehdä, tulee langattomasti. Pitää vielä varmistaa pistorasioiden maadoitus, mutta vahvasti epäilen sen olevan kunnossa. Hyvä idea tämä kakkos-kone olohuoneeseen. Rahaa palaa, mutta siltä ei voi välttyä muutenkaan. Itse olen aika tarkka systeemien toimivuuden osalta, joten pitää tätä miettiä vielä. Onko tietokone hyvä siinä? Onko vaikeita kikkailuja? Mielenkiintoinen idea, menee mietintämyssyyn. Olohuone on vähän ehkä liian iso ja keittiö ja käytävä tekee akustiikan parantamisesta vielä vaikeamman. Kunhan pääsee alkuun, kenties teen makuuhuoneesta paremman kotiteatterihuoneen. Tykkikin olisi vaihtoehto, huoneen muoto ym. on melko hyvät siihen tarkoitukseen. Siitä lisää myöhemmin. Ratsastetaan hieman topikilla. Yritin hieman netistä etsiä vahvistimia, jossa olisi jopa neljälle kaiutinparille liitännät. Myös pitäisi olla nappulat, josta saa vain halutut kaiuttimet päälle. Onko vahvistimia, jossa olisi esimerkiksi 1x5.1 liitäntä ja 3x2.0? Toiseen makuuhuoneeseen (jossa alkuperäisesssä suunnitelmassa tietokone on) ei välttämättä kaiuttimia tarvitsisi, jolloin riittäisi 1x5.1 + 2x2.0. Sattuisiko kukaan vielä tietämään jostain puumateriaalin puhdistusaineista? Keittiön kaapit saavat jäädä odottamaan seuraavaa kertaa, mutta kahvojen kohdalta ovat tummuneet. Olisikohan tähän joku myrkky, jolla ovet saisi puhtaammiksi?
Kristallisooda. Jonkunlaista vahvaria löytyneen, jos ei muuten niin jonkunlaisella kaiutinjakajalla. Jospa tuo wipe2000 tietäisi asiasta valmiiksi jo enemmin.
Enpä taida pysyä mukana kaikkien kotivahvareiden ja viihdekeskusten tarjoamista mahdollisuuksista, mutta koitataan nyt jotain kirjoittaa. 5.1 olkkariin ja yksi stereo-lähtö toiseen huoneeseen pitäisi onnistua helposti millä tahansa monihuonevahvarilla, joita löytynee kaikilta isoilta valmistajilta kotiteatterivahvarimalliston yläpäästä. Sen yhtään sijaan 5.1 + 3x 2.0 vaatinee jo "oikean" multizone-vahvarin jollaisista itselläni ei ole käyttökokemusta. Googlettamalla "multizone amplifier" näyttää kyllä tuovan reilusti vaihtoehtoja. Toisaalta tavallisen sterolähdön voisi mielestäni melkein helpommin siirtää linjatasoisena ja käyttää aktiivikaiuttimia tai erillistä vahvaria niissä muissa huoneissa/tiloissa. Paksun kaiutinjohdon vetely ympäri taloa tulee äkkiä yllättävän kalliiksi. Isoissa tiloissahan (tavaratalot jne.) on tavallista, että vahvarin antojännite nostetaan erillisellä ns. linjamuuntajalla, jolloin siirrossa voi käyttää ohuempaa (=halvempaa) kaapelia. Jokaisessa kaiuttimessa pitää sitten olla vastaava muuntaja "toisin päin". Linjatasoisen äänen voisi helposti siirtää myös langattomasti, mutta niissä langattomissa linkeissä esiintyy tietysti aina välillä häiriöitä.