En ole koskaan tuota rekisteriä siivonnut, joten siellä taitaa olla aika paljon kaikenlaista roskaa. Osaisiko joku suositella jotain helppokäyttöistä ohjelmaa jolla voisi siivoamisen aloittaa. Itse en tuosta rekisteristä ymmärrä oikeastaan mitään, joten myös pienet käyttöohjeet olisivat paikallaan.
Regcleaner on helppokäyttöinen rekisterinsiivous ohjelma. Kokeile vaikka sillä ekaks ja jos ei meinaa onnistua, niin kysele sitten lisää helppiä.
Täältä löytyy ainankin jonkinlainen versio http://www.webmasterfree.com/regcleaner.html ja täältä toinen http://www.docsdownloads.com/regclean.htm
Poista ekaks sellaset vanhojen ohjelmien jättämät merkinnät, jotka varmasti tiedät, että voi poistaa. Ellet tiedä varmasti tartteeko joku jättää vai ei, niin anna sen olla.
Itsellä easycleaner toiminut paremmin...pystyy tarvittaessa kumoamaan poistetun avaimen jos tulee ongelmia.poistaa myös muita tarpeettomia tiedostoja...jep ja suomenkielinen
jv16 on hyvä ja suomennoksen sisältävä rekisterieditori(30 päivän demo) http://www.jv16.org/ katso myös tänne > http://koti.mbnet.fi/chakram/rekisteri.php
Kiitos vihjeistä. Päädyin tuohon Regcleaneriin ja hyvin näytti toimivan. Poistin tuolta ohjelmistot välilehdeltä kaikki mitkä varmasti tiesin vanhoiksi ja sitten ajoin vielä tuon rekisterin siivouksen ja poistin kaiken mitä ohjelma löysi(ja sitä oli paljon). Ainakin vielä näyttää kaikki toimivan hyvin, joten ilmeisesti en ainakaan mitään erityisen tärkeitä merkintöjä mennyt poistamaan ja ainahan tuolla ovat nuo varmuuskopiot jos jotain ongelmia ilmenee. Onko kenelläkään muulla ollut regcleanerin kanssa ongelmia? Voiko tuohon regcleanerin "nämä avaimet ovat turhia ja ne pitäisi olla turvallista poistaa" ilmoitukseen luottaa?