ymmärtääkseni tämä kysymys ei riko foorumin sääntöjä, korjatkaa jos olen väärässä. eli sain koneelleni rar-tiedoston, mutta se on lukittu salasanalla, että olisiko mitään ohjelmaa tai keinoa miten sen saisi ohitettua/poistettua
Oma neuvoni olisi että käytä googlea. Ne salasanan purkuohjelmat (esim. http://www.rarpasswordcracker.com/) nyt ovat hieman kyseenalaisia.
Yleensähän nuo passut laitetaan aina liiskauksen estämiseksi joten kannattaa katsoa mistä lataa ja mitä. Kute Moderaattorimme sanoi yleensä passu on sivuston nimi tai sen osoite. Jos ei ole olet ladannut tiedoston toiselta sivulta joka on liiskannut sen suoralinkityksellä... ONNEA MATKAAN PASSUN MURTAMISEEN ;-) esim jos passu olisi: http://www. niin siinä jo 11 merkkiä ja esim2: http://www.meidänsivustomme.org ja tuossa 31 merkkiä ja koska et voi tietää onko passussa käytettu isoja vai pieniä merkkejä tai onko edes http alkua niin suosittelen että etsit paketin uusiksi sen oikealta julkaisijalta. Heh eli muuten voi olla että jouluna 2006 olet ehkä saanut passun selville..
juu..niin kuin tuossa jo vihjailtiin - en taide tietää ketään joka olisi ihan oikeasti saannut salasanan selville jollain passunhaku softalla.... Kun yrittää niin arvoitu aika salasanan selviämisellä on juuri joitain 1v ja rapiat päälle - eli jos kone on yhtä jaksoisesti päällä (yleensä nuo "murto"softat EIVÄT muista mitä ne on tarkastaneet => ainakun kun käynnistää uudestaan, aloittaa haku homman alusta l. konetta ei voi sulkea välillä). Kylhän niitä on softia joilla "pääsee filun sisään" ja sitä kautta kunnon propellipää murtaa koodin kuin koodin - mut se onkin propellipäiden hommaa
Itse asiassa ei tarvitse aloittaa alusta aina jos koittaa murtaa. Esim: http://www.elcomsoft.com/ passun murtajissa on yleensä mahdollisuus laittaa manuaalisesti jatkamaan jostain esim: aaa-aaa-aaa tai laitaa aaa-bbb-ccc jolloin jo tarkistetut alkupään ei matsaavat passut voidaan unohtaa. Mutta tässä toki pitää muistaa että minne ollaan jääty. Keinoja on monia mutta kaikki vie aikaa tai sitte pitää olla todellinen (pro)pellipää
Kannattaa brute forcen sijasta kokeilla dictionary attackia, aukeaa paljon nopeammin paketit. (dictionary attack = sanalistan mukaan arvuutellaan passuja, netistä löytää sanalistoja joissa on miljoonia sanoja)
eli siis noilla ohjelmilla siinä kestää vuosi ja kun sivun nettiosoite ei toimi niin ei periaatteessa ole mahdollista avata? ellei ole (pro)pelipää
1 vuosi salasanan murtamiseen taitaa olla vielä lyhyt aika. Tuossa jotain siitä: http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/159083 Että tosiaan onnea yritykseen. =)