Radiokuulokkeet+ mp3 soitin

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi Murskaaja 24.10.2006.

  1. Murskaaja

    Murskaaja Member

    Liittynyt:
    22.11.2005
    Viestejä:
    30
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    No joo ajattelin kysellä tämmöistä asiaa. Onko kukaan viritellyt aivan normaaleihin Radiokuulosuojaimiin (peltor) liitintä, jonka kautta voit kytkeä kuulosuojaimiin mp3-soittimen ja kuunnella musiikkia kuulosuojaimissa olevista kuulokkeista.

    p.s. ei ole hauskaa survoa kuulokkeita kuulosuojainten alle.

    kiitos kaikille jo etukäteen
     
  2.  
  3. NUIJJA

    NUIJJA Active member

    Liittynyt:
    12.01.2005
    Viestejä:
    4,410
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Noh enpä viritellyt, mutta napit vaan korviin ja peltorit päälle.

    Edit: Ootko käynyt peltor.in sivuilla josko ois ja firma kustantas.
     
    Viimeksi muokattu: 24.10.2006
  4. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Kuvittelisi siellä sisällä olevan joku valmis radiopiiri ja sen perässä ehkä vielä joku kuulokevahvistin (ellei se ole radio-IC:n sisällä). Mikäli kuulokkeissa on vielä joku mikrofoni puheen läpituomiseksi tai vastamelun tuottamiseksi, homma voi kyllä mennä vaikeaksi.
    Mutta, jos elektroniikan saa esiin, pitäisi olla helppo katsoa mitä mikropiirejä kortilta löytyy ja hakea (Googlella) datat, joista selviää rakenne.

    Jos ulkoisen signaalin voi kytkeä suoraan kaiutinelementteihin, ei kuulokkeiden elektroniikalla kai sinänsä ole väliä (paitsi puhe/vastamelu-tapuksessa)? Radiokortilta tulevat piuhat vain poikki ja kytkimellä (joka voi olla kuulokeliittimessä) vain valitaan, tuodaanko ääni ulkoiselta lähteeltä vai sisäiseltä radiolta.
     

Jaa tämä sivu