Tiedän, että tästäkin asiasta on tehty monta topiccia mutta ne läpi lukiessa on jäänyt muutama asia ymmärtämättä. Tarvitseeko minun kellottaessa nostaa mitään muuta kuin FBS:ää? Epäselvä on myös mitä tarkoitta "laita muistit 1:1". Tarkoittaako tuo 1:1 jotai defaulttia vaikö itse pitää manuaalisesti säätää nuo muistin ajoitukset? Tuli ostettua tuommoinen Xigmatek HDT-S1283, voiko taajuudet nostaa huoletta tuohon ~3,0Ghz (FBS 333), ilman että säädän muita asetuksia (jännitteet, muistien ajoitukset jne.)
Jännitettä toki joutuu nostamaan ja mahdollisesti North Bridgeä, muistitkin saattavat kaivata lisää. 1:1 tarkoittaa muistijakajia, biosistahan sen näkee.
Volttien nosto on aina yksilöllinen juttu, täällä on ihan riittämiin topiccia aiheesta. Tuon NB voit vaikka googlata ja lukea ihan itse.