Pystyykö prossun tuulettimen kierroksia säätään jollain ohjelmalla, cpucool ohjelmaa kokeiltu ei tuntunut toimivan asrock dual sata2 emossa. myös koitettu speedfania, emostakaan ei pysty säätää ajattelin koska ostin kotelon jossa on 4*120 tuulettimia kotelo p-180 niin lämmöt on korkeammalla kuin vanhassa kotelossa jossa oli yks1 80mm tuuletin. prossun Tuuletin käy 1000-900 kiekkaa nyt.Ei lämmöt ole hälyyttäviä kummiskaan. vanhassa kotelossa tuuletin kiersi 2600 kiekkaa koko ajan.
Mistä puhaltimet saa virtansa? Emosta vai 4 pin molex? On olemassa ihan sellaasia säätönipukoita mitkä laitetaa 4 pin molex(ihan perus liitin koneessa) ja siit sitte saa puhaltimii kiinni. Ja ihan puhaltimissa saattaa olla ne max kierrokset siinä 1000 rpm? Vois kokeilla tietty tehokkaampia puhaltimia.. joissa esim 125cfm (ilma määriä) ko normaaleissa jotaa 20 cfm...
Yksi tuuetin saa virtaa emosta ja loput 3 saa suoraan powerista.. ja noissa 3 jotka saa powerista virran on säätö mahdollisuus(L.M.H) ja ne on high asennossa.. kämppä on kuin tuulitunneli humisee.. ihmettelin vaan kun kotelon vaihdoLLa ja paremmalla kotelotuuletuksella prossun lämmöt on Korkeemmat
http://www.almico.com/forummotherboards.php?man=2126181 todennäköisesti et pysty ohjelmallisesti muuttamaan millään softalla rpm:mää. kokeilles vaihtaa niiden muiden tuulettimien säätömahdollisuustta (L.M.H) Low asentoihin. prossun lämpöjen nousu johtuu kun ennen coolerisi kävi 2600rpm vauhdilla ja nyt melkein kolme kertaa alhaisemmilla kierroksilla niin jäähdytys tasokin tippunut.. Mikä prossutuuletin sulla on? Tässä vielä jotain infoa sulle kotelosta ja tuuletusjärjestelmästä (keskipaikkeilla juttua tuuletuksesta) http://www.skenegroup.net/fi/artikkelit/antec_p180.4
7200 igloo.. ei tuo mikään erikoinen tuuletin ole.. ei nuo lämmöt ole pahat 30 astetta ilman rasitusta kun pitää kotelo tuuletimet täysillä.. vanhassa kotelossa 27 ilman rasitusta ja 1kpl 80mm kotelo tuulettimella..
No niin selvis mulla on 120 zalman ottamassa ilmaa sisään joka on kytketty emoon. sen kun ottaa pois niin alkaa prossun tuuletin kiertää kunnolla. oisko se sitten niin emo säätelee prossun tuuletinta, koska ilma kiertää niin hyvin ettei tarvi pyörittää kuin 900rpm.
tuosta zalmanista joka otti virran emon kautta. siitä samasta tuli virrat 3 muuhun tuulettimeen. koitan huvikseen ottaa virrat noihin kaikiin powerista suoraa. no niin kun ottaa virrat powerista niin alkaa prossun tuulein kiertää 2100rpm..