Terve. Tunnustan heti alkuun, että olen näissä tietokoneen rautapuolen asioissa täysi uuno ja uusiavuton tumpelo, en ole ikinä rautapuolen kanssa leikkinyt. Nyt vaan on ilmennyt joitakin pieniä tarpeita päivitellä konetta, ja tarvitsisin hieman neuvoja. Pääosin kone on päivittäin surffailukäytössä ja musiikin kuuntelussa, ja aika paljon tulee myös pelattua. Todella paljon muokkaan myös valokuvia tällä koneella, ja uusimpana asiana opiskelujeni takia joudun käyttämään jonkin verran 3D-mallinnusohjelmia, ja kone meinaa paikoin näissä hommissa hyytyä. Koneeni on noin puolitoista vuotta vanha, tässä on tärkeimmät tiedot: Prossu: Intel Core 2 Duo E7500 Emo: Asus P5KPL-SE Muistit: 2X 2GB DDR2 800MHz Näyttis: Nvidia GeForce 9600GT 512MB Ensinnäkin ongelmana on se, että parina päivänä olen ollut kuulevinani epämääräistä sirinää ja tärisevää ääntä koneesta. Tänään sitten purin koko koneen, ja totesin näyttiksen tuulettimen laakereiden vetelevän viimeisiään. Laakeri rohisee todella pahasti. Kun tarkistin muita osia, huomasin myös prossun tuulettimen olevan aika heikossa hapessa, ja kun vähänkin konetta kuormittaa, niin tuulettimet pitävät aivan jäätävää meteliä. Sitten niihin itse kysymyksiin. Saako tuota näyttiksen tuuletinta vaihdettua johonkin paljon hiljaisempaan malliin, ja jos saa niin mistä löydän tuollaisen tuulettimen? Oli aika kumman näköinen tuuletin, itse en ainakaan tuollaista ole ennen nähnyt. Käykö tämä tuohon? http://www.jimmspc-store.fi/tuoteinfo/DCACO-V3000-BLA01?pid=1300990231275 Toisaalta sitten, kannattaisiko vaihtaa koko näytönohjain tehokkaampaan ja uudempaan, sillä nykyinen on melkoinen mopo. Sitten prosessoreiden kimppuun. Prossun kanssa ei tosiaan suurempaa ongelmaa ole ollut, lähes kaikki on pyörinyt hyvin, paitsi tuo tuuletin. Nyt olisi varmaan ensinnäkin tuon prossutuulettimen vaihdon paikka. Kriteereitä olisi yhteensä kolme: hyvä, halpa ja hiljainen. Osaako kukaan suositella sopivaa? Tosiaan kun itse en näiden kanssa ole ikinä ollut tekemisissä, niin en tiedä sopiiko mikäkin tuuletin mihinkin. Mitä jos samantien vaihtaisin tehokkaamman prossun tuohon, niin että nuo 3D-ohjelmatkin pyörisivät paremmin? Tukeeko emo neliytimisiä? Sitten vielä on muistin määrä. Joltakin jenkkiläiseltä foorumilta luin, että kyseinen emo tukee maksimissaan 4Gb muistia. Kaksi slottia tuossa on, onko kenelläkään kokemusta tukeeko tuo esim. 8 gigaa? Kiitän jo etukäteen.
Näyttiscoolerissa riittää aika varmasti tehot. Yhteensopivuus on aika yksilöllistä, riippuu näyttiksen muotoilusta. Näyttistä ei kantsi vaihtaa, prossu on niin hidas. Prossulle pitäs sopia mikä vaan LGA775 cooleri. Emo tukee Asuksen sivujen mukaan 4 gigaa muistia. Prossua ei kantsi vaihtaa 4 ytimiseen, liian kalliita. Samantien emokin uusiksi.
Eli siis jätän näyttiksen rauhaan raudan osalta, mutta jäähyt vaihdan joka tapauksessa. Kannattaako tuota prossua sitten vaihtaa minkäänlaiseen, vai ostaako samantien uuden koneen? Mielelläni tämän koneen vielä pitäisi, jos vain saisi ohjelmat pyörimään. Alanpa katselemaan prossulle uusia jäähyjä, kiitän tuosta infosta.
Prossulle jäähyksi vaikkapa Scythen Mugen 2, jos koteloon mahtuu. Silentrigistä löytyy hintaan 39,80. Halvemmalla saat sitten vaikka Arctic Cooling Freezer 13, joka on lapstoressa jotain 30e luokka vissiin. Tässä linkit: http://www.lapstore.fi/product_info.php?products_id=42132&osCsid=d41965c9ff06b56cbc9349fdcfdd2d30 http://www.silentrig.com/product/73/scythe-mugen-2-revb
Niinku sanoin, prossua ei kantsi vaihtaa. Paremmat maksaa aivan sikana. Esim Halvin neliydinprossu jossa on järkee http://www.jimmspc.fi/tuote/BX80569Q9650 Selkeesti parempi prossu + emo http://www.jimmspc.fi/tuote/HDT55TFBGRBOX http://www.jimmspc.fi/tuote/M4A77T/USB3 Tosta näät kuinka "järkevää" ees harkita asiaa.
Suuret kiitokset avusta! Jätän suosiolla tuon prossun päivittämisen pois laskuista. Lähden liikkeelle sillä, että vaihdan ehjät ja hiljaisemmat coolerit, ja jätän ehkä tuon koko prossu + emo -päivityksenkin pois laskuista, ja kituutan tämän kevään ja ensi kesän tällä koneella, kesällä kuitenkaan ei paljoa tule piirrettyä. Syksyllä voisin sitten päivittää laitteistoa perusteellisemmin, kuitenkin BF3 ilmestyy silloin ja tämä kone sitä tuskin enää pyörittää.
Tiukoille voi tosiaan mennä tuon pyörittäminen. Tarpeeks pienet resot ja alimmat laatuasetukset niin kai se menee Ei tosta BF3 kuitenkaan mitään mahotonta tehosyöppää pitäisi tulla.