Prossun kellotus

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi rarehanu 27.05.2011.

  1. rarehanu

    rarehanu Member

    Liittynyt:
    15.06.2009
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Käsittääkseni jos kellotta prossua takuu raukeaa, mutta näkeekö sitä mistää että prossua on kellotettu jos prossu on vielä kunnossa tai jos on jo rikki?
    Olis nimittäin suunnitteilla vähän käytetyn I7 2600K:n osto, jota on kellotettu ja kiinnostais nyt tietää että onko tuosta jäljellä olevasta takuusta mitään iloa jos prossu pamahtaa taakuun aikana.
     
  2.  
  3. Joensuu

    Joensuu Active member

    Liittynyt:
    08.05.2007
    Viestejä:
    2,545
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    Kyllä se takuu raukeaa jos kellotettu prossu laukeaa, ja turha on takuu ammattilaisia yrittää huijata kusahtaa varmasti on siellä sellaiset mittalaitteet.
     
  4. Mollari

    Mollari Regular member

    Liittynyt:
    23.05.2011
    Viestejä:
    107
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kyllä takuu raukeaa mutta mistäpä sen jälkikäteen näkee onko ylikelloteltu?

    Suuremman arvon tässä tapauksessa antaisin " toimii ostettasessa " - takuulle, mikäli sellainen on mahdollista saada.
     
  5. rarehanu

    rarehanu Member

    Liittynyt:
    15.06.2009
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mutta onko mahdollista etta prossu on saanut jo kipeää vaikka tehokasta cooleria on käytetty (Noctua NH-D14)

    Vai onko niin että suht uudet prossut hajoavat niin harvoin että ensimmäisenä epäillään kellotusta.
     
    Viimeksi muokattu: 27.05.2011
  6. Mollari

    Mollari Regular member

    Liittynyt:
    23.05.2011
    Viestejä:
    107
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Toinen asiahan mitä takuu ei korvaa on virhe asentamisen aikana. Siinä onkin pähkinää purtavaksi mikäli uudehko kellottamaton prossu leviää ja liike/maahantuoja/tehdas vetoaa tähän. Eli ei sitä heti ja automaattisesti ylikellotusta epäillä.

    Prosessorit ovat kyllä todella kestäviä ja pitkäikäisiä, itseasiassa kun mietin en ole kertaakaan kuullut että prosessori olisi jollakulla hajonnut. Vai olikohan joskus 2000-luvun alussa yhdellä kaverilla? No joo. Hyvä tuuletus tottakai tuo kaikille komponenteille elinikää ja lähtökohtaisesti pätevä cooleri on hyvä asia vaikkei harrastaisikaan ylikellotusta.

    Toisaalta, oletko miettinyt olisiko sittenkin fiksumpaa ostaa uutena? Ei olisi niin paljon asioita arvailujen varassa. Jus muutaman kympin säästää onko sen arvoista? Muutenkin ihmettelen miksi kukaan olisi vielä myymässä i7 2600:sta pois- ei ainakaan lisätehojen toivossa.

    Ainahan on ne extremet..
     
  7. rarehanu

    rarehanu Member

    Liittynyt:
    15.06.2009
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Joo, kyllä toi prossu on unohdettu, mutta oonkin aina kuulunu AMD leiriin ja mitä sitä leiriä vaihtamaan.

    Ja eikös AMD:ltä kohtapuoliin tule uusia siruja, jospa ne tois autuuden?
     
  8. LukeWarm

    LukeWarm Member

    Liittynyt:
    25.02.2011
    Viestejä:
    43
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Itseltäni posahti vuosituhannen alussa AMD Thunderbird, olikohan se 1,2ghz? Joka tapauksessa, kuumana kävi vakiocoolerilla ja idlessä about 70c (pakettikone kyseessä). Noh, testasin vertailun vuoksi, miten käy kokonaan ilman siiliä, eli oliko siitä mitään apua. Noin viisi sekuntia käynnistyksen jälkeen nousi komiat savut kotelosta :) Ei sitä pentuna mitään ymmärtäny siihen aikaan. Kuulemma intelin prosessoreilla ei olisi niin käynyt.

    Amd:n uudet Phenomin korvaajat bulldozer-arkkitehtuurin sirut lykkäntyivät syksyyn (muropaketin uutinen). Prosessorit tunnetaan Zambezi-nimellä.

    En osaa sanoa tuohon, näkeekö ehjästä prossusta ylikellotuksen ulospäin. Itse olen hionut heatspreaderin hiomapaperilla tasaiseksi youtuben asiantuntijoiden ohjeiden mukaan. Kannattaa kiinnittää kauppaa tehdessä tuohon huomiota, varmasti takuu raukeaa eikä selittelyt auta. http://www.youtube.com/watch?v=eK-4vZqdBYY&feature=related
     
  9. rarehanu

    rarehanu Member

    Liittynyt:
    15.06.2009
    Viestejä:
    26
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Lähinnä se kiinnosti tietää näkeekö millään softalla suoraan toimivasta prossusta millä kelloilla se on käynyt, paljon on jänöö annettu ja kuinka kuumana prossu on käynyt.

    Reilusti ylikuumenneessa prossussa ei varmaan ole enään paljon mittailtavaa millään laitteilla, vaan luulisi että muutokset on lähinnä fyysisi ja ehkä "tuoksullisia", muistatko miten oli Thunderbirdin kanssa?

    Asiasta kuudenteen, kuinka monta astetta olet(te) saanut pois hiomalla prossu?
     
  10. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Ei nää mistään, prossu tai bios ei tallenna tuollaista tietoa mihinkään. Ainoa mistä asian voi katsoa on jonkun lämpöohjelman lokitiedosto, jos sellainen on olemassa. Jälkikäteen tietoja ei voi kaivaa.

    Hiomisesta ei ole kokemusta.
     
  11. Lerppu86

    Lerppu86 Active member

    Liittynyt:
    07.01.2008
    Viestejä:
    3,489
    Kiitokset:
    6
    Pisteet:
    68
    Eipä tuo juurikaan ole vaikuttanut prossuun jossa on ennestään suora pinta.

    Niissä prossuissa jossa pinta on aavistuksen kupera, saadaan merkkittäävämpiä parennuksia aikaiseksi.
     

Jaa tämä sivu