Minulle tuli pieni ongelma asentaessani toisen koneen prosessoria omaan koneeseeni. Kone toimii ihan hyvin, mutta prosessorin kellotaajuus on aivan liian matala. Vanhassa koneessa kellotaajuus oli 2,4 GHz nyt tässä koneessa se näkyy olevan 1,09 GHz. MIssä voisi olla ongelma? En uskaltanut sählätä BIOSin kanssa koska pelkään muuttavani jotain väärää.. Auttakaa..
Ihan alkuun voisit heittää vähän koneen tarkempia tietoja että mistä romppeista tässä on kyse? mikä emo, prossut?
Tarkemmat tiedot: Emolevy: Asus A7N8X Prosessori: AMD Athlon AXDA 2600+ Käyttöjärjestelmä: Windows XP Home Edition SP3 Muistia: 1,256 GT Järjestelmätiedot antaa prosessoriksi: x86 Family 6 Model 10 Stepping 0 AuthenticAMD ~1095 Mhz Jos noista olisi apua
Wikipediasta pikaisesti poimien Athlon XP 2600+ 2133 MHz Ehkä se oli vanhassa koneessa hivenen ylikellotettuna. Onko uudessa mahdollisesti joku virransäästöominaisuus päällä? Koita ladata esim CPU-Z ja pistää vaikka Prime95 tai SuperPi pyörimään ja katso muuttuuko kellotaajuus CPU-Z:ssa.