No niin, sain uuden emolevyn ja sain vihdoin kytkettyä HD4850 näyttiksen ja 420w powerin. Nyt kone päästelee kauheaa meteliä. Katsoin prossun ja emolevyn lämpöä ja se näytti vaivaiset 30+ astetta. En tiedä mikä siinä on, mutta tuo tuuletin pyörii kuin viimeistä päivää.
Eihän kyseessä vain ole LC power merkkinen 420 W virtalähde tai jokin muu halpa virtalähde? Jos näin on, niin sen meluisuus johtuu huonosta laadusta ja tehottomuudesta. Poweri ei oikeasti tuota 420 W, eikä varsinkaan anna tarpeeksi ampeereja +12 voltin linjaan. Tuo näyttis vie jo sen verran virtaa (oletan), että powerisi joutuu koville ja melutaso on korkea, koska tuuletin joutuu jäähdyttämään poweria enemmän isommalla kuormalla.
Ei ole. Kyseessä on ATX Power Supply Unit. Sain sen rauhoittumaan. Kone näytti että tuuletin pyöri 5407 kierrosta per minuutti. Nyt laitoin sen 800rpm:n ja nyt se on aika hiljainen.
Eihän tuollaista merkkiä olekaan. Ovaa koneen kylki ja katsahda powerin kylkeen. Tuossa voi nyt olla se ongelma, että noin alhaisilla tuulettimen kierroksilla poweri ylikuumenee.
Ihan lämpötilojen mukaan, mihin vaikuttaa koneen muut osat, koneen rasitus ja huonelämpö. Kerros vaikka lisäksi paljon poweri antaa 12V linjaan virtaa, myös monta railia (12V linjaa) on powerissa?