Moikka! Olisi seuraavanlainen ongelma. Minulla on Asuksen My Cinema-P7131Dual tv-kortti ja kortin mukana tullut Power Cinema softa. Missähän vika, kun tv:n kuva on alkanut pätkimään ja välillä pysähtyy kokonaan. Katselu on aikas mahdotonta, "nauhoittamisesta" puhumattakaan. Olisko seuraavalla asialla vaikutusta, asensin uuden Premiere Elementsin 3.0 (oli ennen 2.0) ja aika pian tämän jälkeen ongelma ilmaantui. Onko ainoa vaihtoehto winkun uudelleen asennus? Vai löytyiskö jotain muuta vähemmän työtä teettävää keinoa?
Itselläni on myös tuo kyseinen kortti. Jos käytät sisäantennia,´niin kannattaa kokeilla vaihtaa sen paikka jos se ei saa signaalia. Sitten jos tuo ei auta, niin koita laittaa 2d mode päälle 3d moden sijasta. Sitten vielä kannattaa tarkista taskmanagerista että jos siellä taustalla pyörii jokin ohjelma joka syö prosessia, niin se saattaa vaikuttaa myös tuohon katselu elämykseen.
Kiitti vastauksesta. En ole muuttanut mitään asetuksia, näillä samoilla jotka ovat nyt voimassa telkku näkyi aiemmin ihan moitteettomasti. Katsellessa en pidä mitään muita ohjelmia auki ja kun tallennan kiintolevylle katkaisen lisäksi nettiyhteyden. Kokeilin Ulead Movie Factory 5.0 -ohjelmaa, mutta se skulasi vieläkin huonommin. Ja tuon 2D mode asetuskin jo päällä. Olen poistanut Power Cinema ohjelman ja asentanut uudelleen. Ei auta tämäkään. Voisko olla mahdollista, että tuo video softa (Premiere Elements 3.0) on asentanut jotain koodekkeja, mistä PowerCinema ei tykkää?
Time shifting toiminto kannattaa ottaa pois päältä Power cinemasta. Jos muu ei auta, asenna Power Cinema uudestaan.Poista ohjelma ensin ja poista rekistereistä manuaalisesti kaikki viittaukset Power Cinemaan jos merkintöjä jäi jäljelle.
JIPPII, nyt toimii! Time shifting asetuksen muuttaminen auttoi, KIITTI NEUVOSTA!!!! Siinä oli ennen "yes" päällä ja sillä asetuksella näkyi ihan hyvin, siksi en sitä älynnyt kokeilla. Tutkimattomia ovat bittien tiet Alma kiittää ja kumartaa