Tuli vastaan tällainen ongelma: Kuvan kaappaus onnistuu mainiosti analogisista (tv, vhs jne...) lähteistä mutta ei PSX-peleistä. Samalla PS2 konsolilla ja samoilla asetuksilla ei ole mitään ongelmia PS2 pelien kanssa. Heti kun on kyseessä PSX -peli, kuvaruutu "nykäisee" noin joka 10 sekunti. Olen jo kokeillut: Komposiitti ja S-video kaapeleita. Alkuperäistä PSX konsolia. Pienempää resoluutiota. Forumin search -toimintoa. Suurempaa resoluutiota. Eri kuvankaappaus ohjelmia. Naapureille huutamista. Löytyisikö joltakin vastausta tai ehdotuksia tähän mystiseen pulmaan?
Ongelma ilmenee niin realtime preview kuin nauhoitus tiloissa. Kaappaan videota MP2 muodossa. Ongelma näyttää olevan vain PSX peleissä koska VHS-, PS2 peli- ja TV-lähteistä kaapatuilla 30 minuutin testi nauhoituksissa ei näy minkäänlaisia ongelmia. Voisiko kysymyksessä olla jokin eroavaisuus pleikkarin kuvan päivitystaajuudessa? Videossa http://www.youtube.com/watch?v=iRX-eN8AIoY näkyyy kyseinen ongelma n 8 sekunnin välein.
Vika löytyi Agent_007 kysymyksen ansiosta. Näyttää siltä että ongelma johtui siitä että kaappaus kortin mpg2 vääntäjän ja pleikkarin kuva synkkasivat ilkeästi. Ongelma korjaantui kun muutti kaappauksen kompressoinnin VirtualDub:ssa eri muotoon. Kiitos avusta.