Eli onkos jollain tietoa että saako tuota ShowCenter 200:sta toimimaan kun modeemi on sillatussa tilassa? Eli se siis pitäis saada ottamaan serverikoneeseen yhteys. Normaalisti kun NAT on päällä niin se laitettas ottamaan yhteys esim. 192.168.0.100. Modeemi on TeleWell 510v2r.
Kyllä sen pitäisi toimia. Tosin koneiden/laitteiden täytyy mieluusti päästä samaan aliverkkoon (eli sama aliverkon peite ja IP-osoitteen alkuosa), muuten tulee se ongelma että videot kiertävät ADSL yhteyden yli operaattorille ja takaisin.
Aliverkon peite ja IP-osoitteen alkuosa näyttää olevan valmiiksi sama, mutta en saa toimimaan vieläkään.
Sanoo että ei saa yhteyttä serveriin. Mul on täs nyt jo toinen modeemi kiinne kun se TW meni jumiin niin asetuksiin ei päässy enään edes laittamalla verkkokortin ip:tä kiinteeks. Mut jos tähän jotain ideoita on niin kertokaa ihmeessä, haluaisin saada ton toimimaan silleen että modeemi on sillatusa tilassa.
Oletko tarkistanut modeemin ohjekirjasta että on varmasti oikea IP-osoite, johon koitat yhdistää? Ja selaimessa ei ole välityspalvelinta käytössä? Ja modeemin resetointia kokeiltu?
Jep, IP-osoite on tarkistettu. Eikä ole välityspalvelinta käytössa. Ja modeeamiakin on resetoitu. Modeemin resetointi saattoi aiheuttaa myös pari kertaa sen että linja meni nurin ja jouduin soittamaan palveluntarjoajalle että herättää henkiin. Ja ilman resetointiakin jouduin soittamaan ainakin kerran. Uuden modeemin kanssa ei ole ollut samoja ongelmia ja toimii muutenkin paljon paremmin. Uusi modeemi on Linksys WAG200G.