Avasin kotelon poistaakseni HomePNA-kortin. Melkomoinen oli häkellys kun piirisarjan alumiinisiili oli lentänyt paikaltaan näyttökortin päälle. Siili oli ollut kiinni emossa jonkinlaisella jousi/koukku-kiinnitykksellä kts. linkin kuvaa, jonka saa suurempana näkyviin klikkaamalla ko. emon pikkukuvaa. http://www.pcinpact.com/actu/news/Abit_BE7_et_BE7RAID_en_France.htm Emossa oleva toinen lenkki oli jotenkin irronnut omia aikojaan ja siili päässyt näin kokonaan irtoamaan. Eli onko kikkoja tilanteen korjaamiseksi ilman, että koko emon täytyisi irrottaa? Riittäisikö kaksipuolinen tarra pitämään siilin paikallaan? Ja kuinka tärkee koko jäähdytin on normaalissa ei-pelaavassa käytössä? PS. sitä pientä emosta irronnutta koukkua ei sitten löydy mistään...
en suosittele ainakaan teippiä laittamaan väliin, voi häiritä vähän lämmönsiirtoa kannattaa yrittää patentoida siihen jotain koukkua
Takuuta? tuo menee takuuseen ihan 100% varmuudella. Ne emolevyn lenkit eituosta noin vain irtoa kun on kolvattu emolevyn taa.. Itelin emohan tuo on?
Rautalanka on yllättävän hyvä apuväline vastaavissa tilanteissa. Mielellään päällystetty, jottei johda sähköä. Takuuseen tietysti, jos sellaista on jäljellä.
Ei oo, kirottu soikoon, takuuta enää jäljellä, kolme vuotta vanha emo. On se todellakin kumma juttu, että tuollainen lenkki irtoaa ihan omia aikojaan. Omituista on sekin, ettei minkäänlaisia "väkivallan" merkkejä ole näkyvissä, vain kaksi siistiä reikää muovilevyssä. Koneessa ei nyt ole ollenkaan piirisarjan jäähdytintä ja käynnissä ollu koko päivän... Kun paikkaa koittaa sormella, on se pikkusormen kynnen kokoiselta alueelta kuuma, mutta ei tulikuuma. Minkälaisissa tilanteissa piirisarja kuumenee ja onko tilanne nyt emon kannalta vaarallinen?
No siis kyllä se piirisarja jäähdytin siinä on hyvä olla. Ennen pitkään alkaa lämpöä ottamaan sen verran, että järjestelmä heittää kuperkeikkaa. Kuten kaakatus sanoi niin rautalanka voisi olla hyvä apuväline ja kiinnitä vaikka kuumaliimalla siihen muovi"nastaan" missä se entinen lenkki oli kiinni. Se kakspuolinen kiinnitys tarra vois olla ihan OK ajatus. Myydään muistaakseni 3M rullissa Only4Pro ja Coolputer liikkeissä. Linkit kusee tms.
Kaksipuolista teippiä laitoin, vähimmällä luulen päässeeni ja kestänee varmasti ensivuoteen, jolloin kuitenkin ainakin emon päivitän. Kiitosta vaan vinkeistä!
Tuo lämpötila ei välttämättä ole samasta piirisarjasta, josta siilisi on irronnut, omalla emollani (Abit IC7-Max3) ainakaan ei ollut mitään eroa lämpötiloissa, kun piirisarjan tuuletin ei pyörinyt. Näytti aina alle 30 astetta, joten arvilisin, ettei ollut jäähdyttimellä varustetussa piirissä se anturi. Varmaksi en tietenkään voi sanoa sinun tapauksessasi.
Itsellänikään ei kyllä tosiaan nousseet lämmöt tuulettimen hajotessa. Voihan se tietysti olla, ettei lämpö nousekkaan piirisarjassa kovasti, jos päällä on kuitenkin jotain metallia tasaamassa lämpöä.
Mahdollista kyllä tuokin, enkä yhtään ihmetteliskään. Kannattaa vaikka käytön jälkeen kokeilla miten lämpimältä piirisarja tuntuu, jos ei siiliä ole, jos tuo Everestin lämpötila pitää paikkansa niin ei pitäisi juuri poltella sormea.