Piinaavan puristava ja kuristava kuulokemikrofoni

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi PaavoK 19.12.2006.

  1. PaavoK

    PaavoK Member

    Liittynyt:
    18.06.2006
    Viestejä:
    81
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Olen tähän asti käyttänyt VoIP-puheluissa perinteistä päähän asetettavaa kuulokemikrofoni-yhdistelmää. Heti alkuun se osoittautui hankalaksi käyttää: johdot ainaisena riesana, kiertyvät kaiken mahdollisen ympärille, työläs päähän pantava ja poisotettava, painaa korvia, kuuloke molemmissa korvissa vaikeuttaa muiden äänien kuulemista jne.

    Ongelmien ratkaisuksi olen miettinyt esim. johdotonta - tai pakkotilanteessa johdollista -(kännykän)handsfree-laitetta. Saako sellaisen toimimaan myös tietokoneeseen asennetussa VoIP-ohjelmassa?

    Tällainen systeemi olisi ainakin teoriassa kätevä: kun tietokoneen äärestä poistuu, laite mukaan kartsalle/autoon.

    Onko kokemuksia tai ehdotuksia, kaikki ratkaisut kiinnostavat?
    Ja tässä tilanteessa erityisesti kokemukset langattomuuden mahdollisista haitoista.
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Bluetooth laitteet toimivat sekä puhelimissa että tietokoneessa. Ongelma on siinä että niitä pitää ladata. Muuten kyllä kelpaavat VOIPpaamiseen hyvin.
     

Jaa tämä sivu