Pelikonetta Suomesta/Saksasta 800e

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi M4D3 14.09.2013.

  1. M4D3

    M4D3 Newbie

    Liittynyt:
    14.09.2013
    Viestejä:
    1
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    1
    Eli ajattelin ensin päivittää 8 vuotta vanhaa konetta kunnes huomasin että yhden-kahden osan vaihto ei onnistu/palvele mitään. Olen lukenut keskusteluja lävitse ja sanon alkuun että aion hankkia intelin prossun että eliminoidaan mahdollisuus intel vs amd -ketjusta. Ajattelin myös koittaa kasata koneen itse. Kokemuksia/vinkkejä ekan koneen kasaamisesta otetaan mielellään vastaan.

    Budjetti: 1-800 e joustovaraa on, mutta ei ilman hyviä perusteluita
    Tarvitsetko kasauksen?: Ei, toivottavasti..
    Sisältyykö käyttöjärjestelmä budjettiin?: Itseltäni löytyy win 7
    Käyttötarkoitus: Pelaaminen, elokuvien katselu, yleinen rilluttelu
    Aiotko kellottaa: Jos ei vaadi älyttömästi opiskelua ja voi suorittaa ilman riskiä, että kone sulaa, niin kyllä
    Mitä on valmiina: Näyttö, hiiri, kotelo Sonata III 500 ATX, näppis, 500 Gb ja 1 tb kovot, ja dvd- asema

    Muuta huomioitavaa: Koneen hiljaisuus on plussaa ja SSD kovo ehdoton

    Tämmöisen paketin löysin. Mielellään hintaa haluaisin alaspäin jos mahdollista. https://www.mindfactory.de/shopping_cart.php
     
    Viimeksi muokattu: 14.09.2013
  2.  
  3. Lurluck

    Lurluck Active member

    Liittynyt:
    14.11.2010
    Viestejä:
    3,422
    Kiitokset:
    117
    Pisteet:
    73
    Linkkisi ei toimi...

    Sonata on vanha ja kuuma koppa, joten vaihto harkintaan. Poweri ilmeisesti todella vanha, joten se lähtee vaihtoon myös. Kovot ilmeisesti eivät ole yli 5v vanhoja, joten luotettavia edelleen?

    [​IMG]
    Kauppa: Mindfactory


    Vaihtoehtona samantehoinen: GTX 760 Windforce - 222,19€

    Voit myös harkita isompaa SSD levyä: Sandisk Ultra Plus 256GB - 128,95€
     

Jaa tämä sivu