Pelikoneen päivitykset

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi mju789 28.06.2014.

  1. mju789

    mju789 Newbie

    Liittynyt:
    28.06.2014
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    1
    Tää osio näytti sopivalta parin oleellisen kysymyksen kysymiseen, toivottavasti on oikeessa. Laitoin tän nyt tänne koska niin moni komponentti on uusi.

    Elikkäs projektina olis koneen päivitys, pääasiassa pelikäyttöön. Tiedossa on että valitsemani buildi on varmasti 300% overkill, mutta ei se mitään. Lähitulevaisuutta varten en varmasti tule katumaan ostosta.
    Buildin tarkoituksena on räjäyttää mikä tahansa peli, nyt ei puhuta Skyrimistä tai vastaavista. En ole ostamassa "huonompaa" prosessoria tai näytönohjainta, vaan olen valinnut nämä "parhaat" myynnissä olevat. Tietysti sais enemmän tehoa samalla rahalla esim. GTX 770 SLI ylikellotettuna, mutta mites muuten, näyttääkö buildi pelaamisen kannalta erinomaiselta? Tulevaisuutta varten pitäis mennä kevyesti seuraavat 5 vuotta kevyesti. Mahdollisuutena toisen GTX 780 Ti ostaminen jos oikeesti tarvitsee. Melkein viimeisenä vaiheena on hiominen, kun prioriteetit on valittu. Kohta olis sit osto.

    Kotelo ja SSD-levy. Varmasti mikä tahansa miditorni hoitaa homman, mutta olisko kenelläkään kokemusta kyseisestä Fractal R4 kotelosta? Pitäis olla hiljainen ja sen verran hyvä jäähdytys perus etu- + takatuulettimella että tehdastaajuuksilla ei ylikuumene. Muita ehdotuksia? Päivitys Full-torniin? Parempi SSD +-30€ hinnasta? Budjetissa olis vielä 100 euroa joustamista. Koko buildista omistan virtalähteen, äänikortin, 1tb kiintolevyn ja muistin eli noita ei olla päivittämässä vielä. Yhteensä nämä päivitykset maksavat 1461 euroa Jimms storesta. ja anteeksi tekstiseinästä

    TL;DR Buildi on rahan tuhlausta, ok, se ei haittaa, mutta pitäisi räjäyttää mikä tahansa peli Ultralla.
    Mielipiteitä SSD:stä, olisko parempaa samalla hinnalla Suomesta, mielipiteitä kotelosta.

    Joustamisen varaa ylöspäin 100€ koteloon/SSD-levyyn.

    Full build
    [​IMG]

    Ostot
    [​IMG]

     
  2.  
  3. Lurluck

    Lurluck Active member

    Liittynyt:
    14.11.2010
    Viestejä:
    3,422
    Kiitokset:
    117
    Pisteet:
    73
    Cooler master GX 750W powerin perään ei lähdetä laittamaan mitään GTX 780 tasoista SLI viritystä, sillä poweri ei vastaa laatu standardeja. Lisäksi bronze hyötysuhteinen 750W poweri alkaa olla aika rajoilla täydessä rasituksessa. Tälläisellä asia olisi ihan toinen http://www.jimms.fi/tuote/CP-9020045-EU

    Samsung EVO sarja on TLC mallistoa, joten jos Samsungin haluat, niin ehdottomasti PRO malli kehiin. Muita vaihtoehtoja on
    http://www.jimms.fi/tuote/CT240M500SSD1
    http://www.jimms.fi/tuote/CT256M550SSD1
    http://www.jimms.fi/tuote/CT480M500SSD1

    Omavalinta osuisi http://www.jimms.fi/tuote/GV-N78TOC-3GD-BUNDLE
     
  4. mju789

    mju789 Newbie

    Liittynyt:
    28.06.2014
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    1
    Se siitä SLI:stä sitten :(
    Noh, kai tolla nyt yhden GTX 780 Ti pystyy pyörittämään?
    Tuli itseasias väärä virtalähde tonne, oikea virtalähde on CM G750M, hirveää eroa noilla ei kyllä oo.

    Mites noi SSD:t, mitä noista ~240gb malleista ehdottaisit? Vaikea alkaa sanoo noista mitään itse koska en ole koskaan SSD:tä ostanut

    Oma valinta oli toi Asus DirectCU II malli, googlaillu näitä eri malleja ja tullu vastaan monia postauksia että toi DirectCU II on hiljanen ja pitää viileänä, ei kai noilla malleilla kauheesti eroa oo ku noi kellotaajuudet?
     
  5. Tumpelo666

    Tumpelo666 Regular member

    Liittynyt:
    09.01.2010
    Viestejä:
    1,265
    Kiitokset:
    21
    Pisteet:
    48
    WindForce on vähintääkin yhtä pätevä kun DCu2.
     
  6. mju789

    mju789 Newbie

    Liittynyt:
    28.06.2014
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    1
    Kyllä tehtaalta suoraan pitää tarpeeks viileänä täydellä kuormituksella, mut mites äänen taso? WindForcessa on kolme tuuletinta DCUII kaks.

    Näyttää kyllä hyvältä toi Gigabyten versio, toi toinen malli GHz edition eli tohon asti vois sit kellottaa ite. Vaihan tohon buildiin ton Gigabyten. Alkas varmaan olee siinä sitten
     
  7. rick79

    rick79 Senior member

    Liittynyt:
    15.02.2009
    Viestejä:
    5,125
    Kiitokset:
    547
    Pisteet:
    193
    Pelaamisessa et voi hyödyntää i7-prosessorin HT:tä joten i5 tai xeon tilalle.

    Ymmärrän kyllä sun pointin mutta kannattaako maksaa 100€ ylimäärästä jostain mitä et tarvi? myöskään äänikorttia tuskin tarviin, nykyään emojen integroidut hoitaa homman hyvin, paitsi jos kyseessä on musiikintekemiseen rakennettu kone, sillon erillinen kortti. Ja sekin alan liikkeestä.
     

Jaa tämä sivu