pelikone bf3 varten hinta max.1000

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi panox44 04.06.2012.

  1. panox44

    panox44 Member

    Liittynyt:
    04.06.2012
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ekaks, en tidä tietokoneista YHTÄÄN mitään. Eli jos listaatte tarvittavat härpättimet jotta tuo bf3 pyörisi mahdollisimman hyvin. Sitten jos voisitte suositella jotakin näyttöä, hiirtä, näppäimistöä yms. jotta pääsisi niin sanotusti "suoraan pelaamaan" you know :)Edellämainnitut ei sisälly tuohon 1000e hintaan. Minun kannaltani olisi helpoin jos voisitte liittää jonkin hyvän verkkokaupan ostoskorin täytettynä valmiiksi, josta näkisi hyvin hinnat yms. Kiitos. jos saitte mitään minun selityksistäni selvää..
     
  2.  
  3. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Eli, sulla ei siis suomeks sanottuna ole mitään entuudestaan ?
    Ja toiseksi, sano budjetti paljon koko roska saa maksaa. Näyttöineen, näppäimistöineen jne. Mikä on lopullinen maksimi ?

    Entä kasaatko itse, vai pitääkö olla kasattuna ?
     
  4. panox44

    panox44 Member

    Liittynyt:
    04.06.2012
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    ei oo mitään entuudestaan. no jos ensiks kahtois tuon itse koneen ja sillä sais hintaa olla max.1000e. Kahtoo vaikka niitä näyttöjä ynnämuita sitte vähä myöhemmin. Pitäis olla kasattuna.
     
  5. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Kannattaa harkita itse kasaamista, sillä säästää törkeesti:
    [​IMG]

    Tuolla kasaus on 80e pintaan, SystemaStoresta sais 30e hintaan mutta moni osista kalliimpia. Tossa ois tonnin kone, sisältää kaiken (paitsi windowssin, jonka saa messiin jos poistaa SSD levyn).
     
  6. panox44

    panox44 Member

    Liittynyt:
    04.06.2012
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    juu kiitos. Siis tuollaset kun hommaa+käyttis, nii ei muuta ku kasaan ja pelaamaan?? anteeksi tyhmyyteni.
     
  7. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Tuollaiset hommaat, osat tulee postissa jokainen erikseen omassa paketissaan. Tutustut tähän seuraavaan videoon etukäteen, ja rauhassa ilman väkivaltaa kun kasaat niin hyvin menee: http://www.youtube.com/watch?v=XFkykETgkoo

    Jos löytyy fiksu ja koneita ennenkin kasaillut kaveri, nappaa messiin. Muutenkin koneen rakentaminen on aika simppeliä, et nimittäin voi vetää piuhoja väärään paikkaan ainakaan ilman vasaraa. Nykyään pii-/hopeatahnat löytyy jo coolerin pohjasta, joten sitäkään ei tarvi erikseen levittää. Sun kohdallas löytyy juurikin ton prossun mukana tulevan jäähyn pohjasta tahnat esilevitettynä.

    Sitten kun oot saanu koneen kasaan, asennat sen käyttöjärjestelmän (jonka olet hommannu muualta/ennestään löytyy?). Asennat sen käyttiksen juuri tuolle SSD asemalle, niin saat siitä parhaimmat hyödyt irti.

    *edit*
    Tietysti joudut lataamaan suht miehekkään kasan päivityksiä.. Asentamaan pelit... Lataamaan peleille päivityksiä.. Asentamaan pikkuohjelmia kuten Flash playerit ja Javat.. Asentamaan niille päivityksiä...

    Näytönohjaimelle ajurit Nvidian sivuilta, ei missään tapauksessa windows updaten kautta. Sieltä tulee vain kökköajureita, joita ei voi suositella kenellekkään. Saattaa nimittäin ehdottaa sellasia, älä asenna. Sieltä netin kautta mielummin.
     
    Viimeksi muokattu: 05.06.2012
  8. rattimopo

    rattimopo Member

    Liittynyt:
    11.06.2012
    Viestejä:
    1
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Moro. Itekkin aatellu konetta ostaa niin toimiiko toi sama setti tällä kotelolla:
    www.jimms.fi/tuote/PRO-917B
     
  9. PC_Forever

    PC_Forever Regular member

    Liittynyt:
    17.03.2012
    Viestejä:
    318
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kyllä.
     
  10. Vipetzki

    Vipetzki Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2010
    Viestejä:
    1,519
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Joo mutta kotelo on aivan onneton.

    Lähtisin kasaamaan tälläistä systemastoresta :

    [​IMG]
     
  11. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Millä perusteella Arc on onneton ?
    Se on kyllä mATX kotelo, mutta se ei tee siitä automaattisesti huonoa.
     
    Viimeksi muokattu: 13.06.2012
  12. Vipetzki

    Vipetzki Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2010
    Viestejä:
    1,519
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Siis tarkoitin tuota mitä rappimopo kysyi eli : www.jimms.fi/tuote/PRO-917B
    Arc on loistava kotelo siitä en puhunut:) Niinkuin quotessa näkyykin.
     
  13. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Jaa jaa, silmät harotti x)
    Mutta jos halpaa puna/musta koteloa haluaa, niin halvin mitä voisin kuvitella ois vissiin tässä: http://www.jimms.fi/tuote/SST-RL01B-USB3.0

    Mitään laatuluokan ykköstä tuo ei ole, mutta vaikuttaa pätevämmältä kuin LC


    *edit*
    Parempaan en pysty, jos SSD ja BF3 kone halutaan winukan kera:

    [​IMG]

    Kootaan itse jne. Jos millään budjetti venyy about 45e niin SSD:ksi tämä:
    http://www.jimms.fi/tuote/MZ-7PC128B/WW
     
    Viimeksi muokattu: 13.06.2012
  14. jarpetin

    jarpetin Member

    Liittynyt:
    25.07.2011
    Viestejä:
    48
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Tuostahan puuttuu vielä emolevy. :)
     
  15. lmgtfy

    lmgtfy Regular member

    Liittynyt:
    13.11.2011
    Viestejä:
    140
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    SilentRigistä:

    i5 3570K
    LiteOn iHAS124 Rev C
    AsRock Z77 Pro3
    TeamGroup Elite 4GB (2 kpl)
    Rosewill Ranger (Inc. PSU filter)
    XFX Core Edition Pro 550W
    Windows 7 Home Premium 64Bit
    Samsung SpinPoint F3 1TB

    Jimmsistä:

    Samsung 830 64Gb
    Palit NVIDIA GeForce GTX 560 Ti 448 Cores, 1280MB GDDR5, 2xDVI/HDMI/DP + BF3

    Yhteensä 1040,95e

    Jos hintaa pitää saada alemmas niin vaihdat prossuks 2500K ja sekin SilentRigistä hintaan 205e, tällöin hinta tippuu 20e -> Yhteensä 1020,95e

    Tietty siinä voi sitten vielä jättää toisen muistikamman pois ja ollaan tasan 1000 eurossa, mutta EN SUOSITTELE! BF3 on aika muistisyöppö peli...

    E: Kasaat itse YouTuben avustuksella, ei ole ollenkaan vaikeaa ja aikaa menee vain hetki.
     
    Viimeksi muokattu: 14.06.2012
  16. panox44

    panox44 Member

    Liittynyt:
    04.06.2012
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Pärjääkös nuila kamoilla miten pitkään? eli kun tekniikka kehittyy koko ajan niin pitääkö alkaa vuoden päästä vaihtamaan taas uusia osia? Vai miten pitkälle pärjää tuollasella koneella? Tosiaan pelaamista varten ajattelin hommata ja pääasiassa pelailisin tuota bäfää? Ja jos kehtaisitte pistää vielä jonkun hyvän näytön, näppiksen, hiiren ja kuulokkeet/kaiuttimet. Kiitos
     
  17. Vipetzki

    Vipetzki Regular member

    Liittynyt:
    29.07.2010
    Viestejä:
    1,519
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    No ideahan olisi että 2-3 vuoden välein uusittais näyttistä niin kone jaksaa uusia pelejä aina uudet 2-3 vuotta :)

    Tässä vähän oheistavaraa :
    http://www.jimms.fi/tuote/LS23A700DS/EN-DEMO
    tai
    http://www.jimms.fi/tuote/IPS236V-PN

    Nyt voisi joku vielä varmistaa että kumpi oli pelikäytössä parempi? IPS vai 120HZ? Itse olen kiinnostunut noista 120HZ näytöistä niin eikös fps ja virkistystaajudella ollut jotain tärkeää? Eiks se niin menny että 60Hz näyttö ei päivitä ruutua enempää kuin 60kertaa ja 120HZ max 120kertaa vaikka koneessa olisi tehoa yllin kyllin?


    http://www.jimms.fi/tuote/260698
    http://www.jimms.fi/tuote/260826
    Jos et ole noin paljoa valmis hiirestä ja näppiksestä maksamaan niin löytyy toki halvempiakin. Näppikset olisivat mekaaniset eikä ole paha hintakaan.

    http://www.jimms.fi/tuote/980-000321
     
  18. PC_Forever

    PC_Forever Regular member

    Liittynyt:
    17.03.2012
    Viestejä:
    318
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Juurikin näin.
     

Jaa tämä sivu