Pelikone, 700€ hintaluokka

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi ivorensis 28.06.2012.

  1. ivorensis

    ivorensis Member

    Liittynyt:
    25.06.2012
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Tarkoituksena olisi ostaa uusi tietokone kotikäyttöön, haaveenani saada pelaamiskelpoinen laite. Olen vilkuillut tätä tietokonetta, mutta keskustelualuetta luettuani on tullut varsin selväksi, että valmiskoneen ostamisessa ei ole järkeä.

    Toivoisin, että joku avulias voisi avustaa komponenttien ja oheislaitteiston valinnassa. Tavoitteena siis parempi kone kuin yllä mainittu valmispakkaus, arvoltaan maksimissaan 750€ pintaan, mukaanlukien myymälässä kasaus ja käyttöjärjestelmä (Win7). Tähän summaan tulisi myös sisältyä näppäimistö ja hiiri, jotka saa suht' helposti kolmellakympillä. Hinta-laatusuhteeltaan mahdollisimman hyviä tällaisia saa suositella. Myös halpa, mutta pelikäyttöön soveltuva näyttö hakusessa, väh. 18". Tämän ei tarvitse sisältyä antamaani budjettiin.

    Mieluiten ottaisin vastaan kokoonpanoja SystemaStoren valikoimasta, sillä myymälä sijaitsee lähellä ja hehän kasaavat koneen puolestani 30€:lla. Mietityttää lisäksi, miksi aiemmin mainitsemani Acerin valmistietokone on huono, koska kokemattomat silmäni eivät sitä kummemmin osaa huomioida.

    Ottakaa siis huomioon, että kasauksen, hiiren ja näppäimistön jälkeen käyttörahaa itse tietokoneeseen ja käyttöjärjestelmään on maksimissaan suunnilleen 690€.
     
    Viimeksi muokattu: 28.06.2012
  2.  
  3. Gereti

    Gereti Senior member

    Liittynyt:
    08.10.2011
    Viestejä:
    8,356
    Kiitokset:
    426
    Pisteet:
    163
  4. miDy

    miDy Regular member

    Liittynyt:
    02.08.2011
    Viestejä:
    423
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tuohon 690€ pitäis varmaan se käyttöjärjestelmä? Jos 750 on budjetti ja kasaus 30e jos saat siellä ja sitten jos et kummoista hiirtä tai näppäimistöä tarvi niin 30e nekin, windows 110e eli komponentteihin jää 580e.
     
  5. ivorensis

    ivorensis Member

    Liittynyt:
    25.06.2012
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    miDy, pitää paikkaansa.

    Geretillä jäi tämä huomiotta, ja täysin syystä, sillä muistin lisätä maininnan käyttöjärjestelmästä aloitusviestiin vasta jälkeenpäin. Pahoitteluni, kiitokset silti. Pitäisi siis saada hieman vaatimattomampi ostoslista.
     
  6. Gereti

    Gereti Senior member

    Liittynyt:
    08.10.2011
    Viestejä:
    8,356
    Kiitokset:
    426
    Pisteet:
    163
    kun vahtaa kopan halvempaan,näyttiksen (radeon 6850) halvempaan,jättää coolerin pois, vaihtaa prossun phenom 945 niin sillä säästää jo joku 80-90ee?,eli silloin ollaan aikalailla budjetissa windowsinkin kanssa,
     
  7. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Tingin ihan kaikessa, pakko olla löytyä tän verran:

    [​IMG]

    Tosta on paha tinkiä, korkeintaan jättämällä prossucoolerin pois, mutta vakio pitää ihan oikeesti hirveetä mekkalaa. Jos oot sitä mieltä ettet välitä, niin sitten okei. Muuten en tinkis enää yhtään mistään.

    Jos taas ylimäärästä löytyy, kovalevyksi Samsungin teranen.
     
  8. ivorensis

    ivorensis Member

    Liittynyt:
    25.06.2012
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Onko Geretin ja RatConin ehdottamien jäähdyttimien (450W ja 520W) ero huomattava? Eikös ylimääräiseen muistiin ole kannattavampaa panostaa kuin suurempaan kovalevyyn?
     
  9. Gereti

    Gereti Senior member

    Liittynyt:
    08.10.2011
    Viestejä:
    8,356
    Kiitokset:
    426
    Pisteet:
    163
    Se on muuten näin ohimenne virtalähde, :)
    Ei niillä kovin isoa eroa ole,paitsi että tuossa 520w taisi olla yksi pci-e lisävirtapaikka enemmän
     
  10. ivorensis

    ivorensis Member

    Liittynyt:
    25.06.2012
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    ^ Jooh, tuli aivopieru. :)

    Tässä siis alustavasti kokoonpano:

    Otan parannusehdotuksia vastaan. Saa vaikka maksaakin kympin tai pari enemmän, jos ero aiempaan nähden on selkeä. Onhan nyt eheä paketti, ettei tarvitse jälkeen päin olla mitään lisäilemässä? Onko suurin piirtein kaikki nyt parempaa kuin aloitusviestissäni mainitussa Acerin valmiskoneessa (paitsi kovalevy)?

    Kuinka hyvin pelaaminen sujuu tällaisella vehkeellä?
     
    Viimeksi muokattu: 28.06.2012
  11. antsuk

    antsuk Regular member

    Liittynyt:
    09.01.2011
    Viestejä:
    492
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  12. Gereti

    Gereti Senior member

    Liittynyt:
    08.10.2011
    Viestejä:
    8,356
    Kiitokset:
    426
    Pisteet:
    163
    hyvin pitäisi sujua,jos jotain haluaa parantaa,niin jos tulevaisuudessa aikoo kellottaa,niin vaihtaa prossuksi phenom 965BE
     
  13. RatCon

    RatCon Senior member

    Liittynyt:
    18.01.2010
    Viestejä:
    9,502
    Kiitokset:
    574
    Pisteet:
    193
    Sujuu ihan ok, näyttistä voi harkita 6870 malliin. Jos haluat viritellä ja panostella enemmän, niin tämä saattais tulla kysymykseen: http://www.systemastore.fi/product_info.php?products_id=52825

    Tehokkaampi kuin 6870, ja vitsi on siinä että pelkällä biosmodauksella siitä voidaan saada 6970 mallinen näyttis. Sitten jo mennään aika kovaa, ja rupeaa melkeempä olemaan ton kokoonpanon katto. Sen jälkeen alkaa prossu tulla pullonkaulaks, mutta hemmetin hyvin sillä mentäis tällähetkellä.
     
  14. miDy

    miDy Regular member

    Liittynyt:
    02.08.2011
    Viestejä:
    423
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
  15. ivorensis

    ivorensis Member

    Liittynyt:
    25.06.2012
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Suurenmoiset kiitokset kaikille avustaneille. Kone on nyt ollut viikon omistuksessani ja suurimmilta osin pelittänyt varsin moitteettomasti.

    Muutama ongelma on kuitenkin ilmennyt. Koneesta itsestään ei saa kuulumaan minkäänlaista ääntä, onko tässä siis edes sisäistä kaiutinta? Olen asentanut asiaan kuuluvat ajurit ja käyttöjärjestelmä tuntuu tunnistavan äänentoistolaitteen nimellä Digitaaliäänet (SPDIF) - High Definition Audio -laite ja mikserin mukaan ääntä pitäisi tulla tavalliseen tapaan. Oletan, että kaiutinta ei ole. Haluan vain varmistaa.

    Toisinaan näyttöön ilmestyy myös mustavalkoista pikselimössöä. Tämä ei ole kovin yleistä ja se korjaantuu uudelleenkäynnistämisellä. Vika ei ole näytössä, sillä kokeiltu on kahdella eri näytöllä. Mistä voisi johtua? Arvelisin itse, että jotkut ohjelmat (pelit), resoluution vaihtelu tjv. olisivat syynä.

    Tämä varmaan sopisi paremmin rautaan liittyvään keskusteluun, mutta ensimmäinen ongelma ei ehkä edes ole ongelma ja jälkimmäisestä ei ole ollut ainakaan vielä valtaisaa haittaa, tahdoin vain heittää senkin kysymyksen ilmaan.
     
    Viimeksi muokattu: 25.07.2012
  16. Axu_

    Axu_ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.10.2008
    Viestejä:
    9,819
    Kiitokset:
    239
    Pisteet:
    143
    Koneessa ei ole muuta kauitinta kuin korkeintaan emon oma piipperi, joka pitää pienen piippauksen käynnistettäessä. Erillisellä äänilaitteella (mikä vaan kuulokkeista telkkariin) pitäisi äänen kuulua.

    Ajurit ajantasalla ja kaapelit kunnolla kiinni?
     
  17. ivorensis

    ivorensis Member

    Liittynyt:
    25.06.2012
    Viestejä:
    6
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos. Onneksi löytyy kunnon kaiuttimet ja kuulokkeet.

    On.
     

Jaa tämä sivu