Pelikone 1500 + kyssäreitä

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi Fir3W0lf 02.09.2013.

  1. Fir3W0lf

    Fir3W0lf Member

    Liittynyt:
    02.09.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Uuden tietokoneen hankinta siis mielessä

    Budjetti 1000-1500 e
    Kasaan itse (en ole ennen kasannut)
    Käyttistä ei tarvitse sisällyttää budjettiin
    Pelaaminen (Skyrim, BF 4, Gta 5 plus/muutamat muut tulevat julkaisut)
    Olen kiinnostunut kellottamaan. (Onko vaikeata? Kannattaako? Paljonko tehonlisäys vaikuttaa peleihin?
    Näyttö http://www.tietokoneopas.com/t/fsc-scaleoview-l22w7sd/ (onko päivitystarvetta, Jos tarvetta uudelle niin voisin alkaa käyttämään kahta näyttöä) näppis, hiiri ja kuulokkeet on.
    Haluisin Bluray aseman
    Kopan koko (Mitä eroja? Koolla ei ole väliä)

    Muut huomiot:
    Koneen oltava hiljainen
    Mahdollisesti SSD muisti käyttikselle (Nopeuttaako pelejä tai ohjelmia?)Sitten toinen parin teran muisti muulle.
    Emo ja virtalähde pitäisi olla sellaisia joihin osien päivittäminen olisi helppoa.
    Miten Radeon ja Nvidia eroavat toisistaan peleissä? Entäs Intel/AMD?

    Tilaaminen onnistuu Saksasta

    Kiitos jo etukäteen.
     
    Viimeksi muokattu: 02.09.2013
  2.  
  3. i9Extreme

    i9Extreme Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2011
    Viestejä:
    2,677
    Kiitokset:
    405
    Pisteet:
    113
    SSD nopeuttaa myös pelien latautumista ja esim. pelien sisällä eri kenttien latautumista.

    Lyhyesti, Intel kokoonpano on tehokkaampi, kalliimpi ja AMD taas tehottomampi ja halvempi.

    Mainitsemasi Skyrim pyörii erittäin huonosti AMD: llä. BF4 ja GTA 5: sta no vielä vaikea sanoa. Tosin GTA IV- pyörii paremmin Intellilä.

    Pelitesti: http://www.bit-tech.net/hardware/2013/06/12/intel-core-i5-4670k-haswell-cpu-review/5

    Nvidia on tehnyt viime aikoina monta diiliä pelitalojen kanssa. Lisäksi 600- ja 700- sarjan Nvidian- kortteihin saa kätevän pelien optimointiohjelman.
     
  4. Lurluck

    Lurluck Active member

    Liittynyt:
    14.11.2010
    Viestejä:
    3,422
    Kiitokset:
    117
    Pisteet:
    73
    Vanha näyttösi toimii viellä, mutta itse heittäisin tuollaisen pikku reson näytön huutokauppaan ja varsinkin, kun budjetti on noinkin kiva Saksasta ostettaessa... ;)



    [​IMG]
    Kauppa: Mindfactory (Saksa)

    + Kotelo Fractal Design R4

    Näytöksi voisi harkita esim tätä EIZO 23" FORIS FS2331, VA-paneeli
     
  5. ajaJako

    ajaJako Active member

    Liittynyt:
    31.10.2011
    Viestejä:
    3,872
    Kiitokset:
    330
    Pisteet:
    93
    Mallia kotelosta http://cdon.fi/kotielektroniikka/nanoxia_deep_silence_1_tower_no_psu_antracite_atx-22112271 tähän kykenee asentamaan kennojäähyn
    Suosittu ilmajäähyvehje http://cdon.fi/kotielektroniikka/fractal_design_define_r4_tower_no_psu_black_atx-23653185 kumpikin tarvitsee lisäropelit kunnon ilmastointiin.
    Tämmöiseen vois rakentaa loopin http://cdon.fi/kotielektroniikka/nzxt_h630_silent_ultra_tower_no_psu_matte_black_atx-23663342
    Elämä on valintoja
    Tätä linjaa
    http://cdon.fi/kotielektroniikka/as...xddr3_sli_crossfirex_socket_1150_atx-23780233
    Vai http://cdon.fi/kotielektroniikka/as...xddr3_sli_crossfirex_socket_am3+_atx-21459335
    Tuolla sinun töllöläsi pääsee liikkeelle mutta kellotetulle pelitykille tulet tarvitsemaan jotain tämän kaltaista http://www.ebay.com/itm/Perfect-Pix...7309?pt=Computer_Monitors&hash=item4ac3f7807d
    Tohon sun nyky monitoriisi riittää melko pieni kortti, mutta onko tarkoitus nostaa tasoja vielä entisestään, eli varataanko Emoon Sli/CF ja poweriin tehoja + piuhoja?
    Noi emot on kellotuspelejä, mutta kalliita.
    Pistä mietteitä näkyviin.
     
  6. Fir3W0lf

    Fir3W0lf Member

    Liittynyt:
    02.09.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Noniin saatiin homma käyntiin :)


    i7extreme: Kiitti vinkeist. Vaikuttaako SSD muuten kuin latausajoilla? Ymmärtääkseni SSD levyillä tieto valuu nopeammin ulos siksi nopeammat latausajat.

    Osatko myös sanoa vaikuttaako eri genret (esim putkimaiset fps shootterit vastaan Skyrimin ja witcherin tapaset openworld pelit tai vaikka WoWi) siihen, mitkä osat pitäisi valita?

    LurLuck: Mukavanoloinen setti. Pistetään mietintämyssyyn. PS. Onko joku tietty syy miksi tuo Fractal design nousee useassa keskustelussa suositusten joukkoon? Miten vaikuttaa virtalähteen sijoitus ylös tai alas?

    ajaJako: Luulen etten ala vesijäähdytteisten kanssa taiteilemaan. Skill level on kuitenkin vielä senverran matala(oletan loopin tarkoittavan sitä).
    Miten tuo lisäpuhallus vaikuttaa meteliin? Tottakai varmasti lisääntyy mutta auttavatko "hiljennysmatot" tai sijoittelu mitenkään? Vai onko tarpeetonta?
    Lisäksi vielä emoista en osaa nyt nopeasti sanoa koska tietämys eroista on HYVIN vähäistä. Osaatko antaa mitään valaisua asiasta tai linkata jotain sivua?

    Kiitos. Kiva kun saa nopeasti vastauksia :)
     
  7. Toniman92

    Toniman92 Regular member

    Liittynyt:
    08.11.2011
    Viestejä:
    2,060
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Tuo Fractal Design R4 kotelo on yksi markkinoiden parhaista tällä hetkellä. Ja siinä on myös vaimennusmatot valmiiksi.
     
  8. i9Extreme

    i9Extreme Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2011
    Viestejä:
    2,677
    Kiitokset:
    405
    Pisteet:
    113
    SSD on täysin äänetön, ei ole kuluvia mekaanisia ja liikkuvia osia. Pienempi sähkönkulutus. Ja se nopeus tulee siitä kun ei tarvitse etsiä ympäri magneettikiekkoa tietoja.

    Kaikki mainitsemasi pelit ovat henkilökohtaisesti vieraita. Jos erityisesti vielä joku peli kiinnostaisi tietää, kerro vaan pelin nimi. Löysin tällaisia: http://www.techspot.com/review/405-the-witcher-2-performance/page8.html
    http://www.anandtech.com/bench/CPU/62

    Niissä kaikissa olisi Intel parempi vaihtoehto.
     
    Viimeksi muokattu: 02.09.2013
  9. Fir3W0lf

    Fir3W0lf Member

    Liittynyt:
    02.09.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitti Toniman92 :)

    i7Extreme: Joo Intel näyttää noissa olevan kovilla. Vissiin kuitenki näytönohjain on suurin vaikuttaja peleissä. Eipä näytä noissa kärkiprossuissa olevan kuin marginaaliset erot muutenkin.
     
  10. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
  11. Fir3W0lf

    Fir3W0lf Member

    Liittynyt:
    02.09.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Joo varmaan pyöriikin. Kelasin enemmän Witcher 3. Mite toi optimointi vaikuttaa sitten tehoon. Osaatko sanoa et tuleeko AMD olemaan optimoituna muissakin tulevissa peleissä kun eikös PS4 olla tekemässä AMD osista?
     
  12. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Sonyn ja Microsoftin konsolit on AMD osia näyttiksen ja prossun osalta.

    Konsolien prossut on sen verran heikkoja et PC puolella ei prossut rajota.

    Muutenki kaikki nykypelit pyörii kunnolla AMD:n prossuilla pl muutama umpipaska konsolikäännös.
     
  13. Fir3W0lf

    Fir3W0lf Member

    Liittynyt:
    02.09.2013
    Viestejä:
    34
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eli käytännössä kummallakin pääsee aikalailla samoihin lopputuloksiin? AMD ja Intelillä siis.
     
  14. Monero

    Monero Regular member

    Liittynyt:
    03.03.2013
    Viestejä:
    180
    Kiitokset:
    29
    Pisteet:
    38
    BF4ssa varmaa aika sama, kumpi prossu sielä on, mutta Skyrimissä Inteli on vahvoilla, GTA 5sta en osaa sanoa, mutta 4ssa ainakin tuntuu Inteli potkivan paremmin, mitä aikoinaan vaihdoin 6x Phenomin i5 2500k:n.

    [​IMG]
     
    Viimeksi muokattu: 02.09.2013
  15. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Skyrim on ikivanha peli, tekniikka vuodelta 2006. Se on vaan hyvä ettei tollaset roskapelit pyöri nykyaikasilla prossuilla (AMD). GTA IV ei pyöri monella Intel-systeemilläkään.
     
  16. Monero

    Monero Regular member

    Liittynyt:
    03.03.2013
    Viestejä:
    180
    Kiitokset:
    29
    Pisteet:
    38
    Niinpä niin...
     
  17. IlmoPJ

    IlmoPJ Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    17.03.2006
    Viestejä:
    6,861
    Kiitokset:
    786
    Pisteet:
    193
    Ollaan nyt tarkkana, ettei lähde taas AMD-Intel paremmuuden vänkäämiseen, koska siitä ei tule loppua.
     
  18. rick79

    rick79 Senior member

    Liittynyt:
    15.02.2009
    Viestejä:
    5,125
    Kiitokset:
    547
    Pisteet:
    193
    Hidas
     
    Viimeksi muokattu: 02.09.2013
  19. Gereti

    Gereti Senior member

    Liittynyt:
    08.10.2011
    Viestejä:
    8,356
    Kiitokset:
    426
    Pisteet:
    163
    tuo on totta, jollain toimi hyvin core 2 quad+ 2kpl radeonoita kun toisella oli gtx680+i7 eikä pyörinyt
    gtaIV on rupukamaa, uskokoon ken tahtoo
     
  20. Lurluck

    Lurluck Active member

    Liittynyt:
    14.11.2010
    Viestejä:
    3,422
    Kiitokset:
    117
    Pisteet:
    73
    "Roska pelit?" OK...

    "Nykyaikaiset" OK... (nm?)

    Turhaa pask*njauhantaa tämä on taas, sillä tietyssä budjetissa Intel vie voiton ja toisessa taas AMD ja tälläkertaa rahat selkeesti riittävät tehokkaampaan Inteliin, joka suoriutuu tasaisesti jokaisessa pelissä...

    AMD VS Nvidia on sitten toinen juttu. GTX 770 ja HD 7970GHz ovat samanhintaisia ja toinen vie toisessa pelissä voiton ja toinen toisessa. Erot ovat markinaalisia, joten sen puolesta täysin sama kumpaa valitsee.

    Jos tosiaan harkitset joskus toista näyttistä rinnalle SLI / Crossfire, niin ota poweriksi suoriltaan Corsair HX 750W / 850 tai Corsair AX 760W / 860W.

    Tätä nimenomaan ja onko aloittajalla viellä jotain kysyttävää laittamastani paketista vai menikö joku toinen setti jo harkintaan? Ilmoittele niin muutetaan toivomuksien mukaan...
     
    Viimeksi muokattu: 02.09.2013
  21. Monero

    Monero Regular member

    Liittynyt:
    03.03.2013
    Viestejä:
    180
    Kiitokset:
    29
    Pisteet:
    38
    Lähinnä viittasin kahteen ensimmäiseen lauseeseen. Mutta tuo on totta että IV tarvitsee ankarasti tehoa. 3770k @4,5Ghz ja GTX 780 ei toivoakaan pelata kaikki asetukset kaakossa. Very highille kärsii kaikki laittaa, mutta piirtoetäisyydet pitää olla 50% luokkaa. Mutta tuli tuota aikoinaan pelattua 2x Athlonilla ja GT240llä, toisin resoluutio oli 1280x1024 ja medium/low -asetukset. :D
     

Jaa tämä sivu