Pelien "MODAUS"

Viestiketju PC:n pelit -osiossa. Ketjun avasi -Z3R0- 25.06.2005.

  1. -Z3R0-

    -Z3R0- Member

    Liittynyt:
    26.03.2005
    Viestejä:
    83
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Olen kuullut pelien modauksesta että ne voisi kääntää pelialustalta toiselle esim. Xboxin HALO2:sen voisi kääntää PC versioksi.
    Onko tämä mahdollista vai onko tämä pelkkä huhu?
    Kertokaa, tahdon tietää!
     
  2.  
  3. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Ei onnistu noin (ainakaan kovin helposti, jos sattuu tietoa ja taitoa ohjelmoinnista, eri laitteiden arkkitehtuureista ja jotenkin mystisesti saa käsiinsä pelin lähdekoodit niin homma voisi onnistua muutamassa kuukaudessa), emulaattoreilla voi kyllä pelata toisten alustojen pelejä, mutta emulaattoreilla saa kyllä tyytyä pelaamaan vaan vanhempien laitteden pelejä, esim. NES, SNES, PS ja jne.
     
  4. -Z3R0-

    -Z3R0- Member

    Liittynyt:
    26.03.2005
    Viestejä:
    83
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    No sepä se ja Emulaattorihan vie enemmän tehoa koneelta kuin normaali peli, koska se ajaa sen pelin emulaattorin läpi. Ei ehkä Xboxin emulaattorilla (jollaista ei ole edes kunnollista) pelaillakkaan pienempitehoisella koneella.

    Ja vielä tohon "jos saa jostain lähdekoodit", eikös se onnistu jos on kyseisen modattavan pelin muun pelialustan versio koneella?
     
    Viimeksi muokattu: 25.06.2005
  5. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Ei noilla Binääreillä paljon muuta tee kuin pelaa Emulaatorin alta jos sellainen löytyy, reverse engineering ei ole hirveän nopea tai viisas idea lähestyä noita pelejen kääntämistä toiselle alustalle.
     

Jaa tämä sivu