Peli lapselle

Viestiketju PC:n pelit -osiossa. Ketjun avasi Zivago 11.08.2007.

  1. Zivago

    Zivago Member

    Liittynyt:
    24.07.2007
    Viestejä:
    19
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Mun täytyis ostaa peli kahdeksan vuotiaalle lapselle ja se on osoittautunut aika vaikeaksi tehtäväksi.
    Olisiko kenelläkään hyvää ehdotusta?
    Lego Star Warsit on jo.....
     
  2.  
  3. Lanux

    Lanux Guest

    Itse ostaisin lapselleni Motogp 3, formula 05 tai 06 pelin.
     
  4. deleted-user

    deleted-user Guest

    Liittynyt:
    28.04.2007
    Viestejä:
    1,905
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Hei ,lapselle. Ei mitään simulaattoreita tai formuloita ,luuletko että lapsi osaa mitään ilmanvastuksia ja vaihteistojen välyksiä säätää. :D

    Siskoni pelasin ainakin pienempänä ihan näitä Disney -elokuvien lisenssipelejä. Kuten leijonakuningas pelikokoelmaa tai Mikkihiiren taikastudio -piirustuspeli. Ihan perus S-Marketeista löytyvät nämä.
     
  5. Lanux

    Lanux Guest

    Nuo pelit on tarkoitettu ihan 3 vuotiaille... 6 vuotias osaa jo pelata noita peleja. Ja eika vaihteita tarvitse vaihtaa jos laittaa automaatin.
     
  6. konne

    konne Member

    Liittynyt:
    11.04.2007
    Viestejä:
    69
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    counter strike. 3 vuoden päästä. Joku +11 peli vaikee tietää.
     
  7. Jouko?

    Jouko? Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    14.07.2004
    Viestejä:
    3,858
    Kiitokset:
    32
    Pisteet:
    78
  8. Mikaeli26

    Mikaeli26 Regular member

    Liittynyt:
    10.05.2007
    Viestejä:
    246
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    ei näin. ei mittään formula tai mopo gp pelejä , koska niissä nimen omaan on parasta säätä jousitus juuri oikeaksi, camper oikeaan kulmaan samoin etu- ja takasiiven kohalla, ja vaihtaa vaihdelaatikon VÄLITYKSET. se on vähän eri asia kuin itse vaihteen vaihto. mut en tosta vaahtoa enempää vaan menen viimein asiaan. lapsi kyllästyy tollasiin peleihin nopeasti, otan esimerkiksi sen formulan. lapsi haluaa voittaa se on selvää, hän ottaa räkän (kimi räikkönen) siihen ihanan punaiseen scuderia ferrariin ja lähtee pika kisaan iloisena ja ohittaa kaikki ekassa mutkassa. ajaa ne 3 kiekkaa ja tulee maaliin ekana. sit ku se on kokeillut kaikki radat läpi hän KYLLÄSTYY!!! mut ei hätää mulla on hyvä ja edullinen ratkasu, jos löytyy ps2. hommaat jonkun vanhan kunnon Crash Bandicoot tai spyro pelin. sellasit ton ikäset muksut tykkää :D tai sit vähän uudemman racthet and clanck pelin. jos taas pitää olla pc: peli niin Worms 4 Mayhem on aivan loistava peli johon ei kyllästy millään.
     
  9. Zivago

    Zivago Member

    Liittynyt:
    24.07.2007
    Viestejä:
    19
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Toi Worms on hyvä..... Mä en sitä muistanut todellakaan ja kiitos muistakin vastauksista.
     
  10. TornadoFI

    TornadoFI Regular member

    Liittynyt:
    15.04.2006
    Viestejä:
    226
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    The sims 2 (ja lisäosat myöhemmin) ? :p
    Rollercoaster Tycoon?
     
  11. visunen

    visunen Member

    Liittynyt:
    13.08.2007
    Viestejä:
    2
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Yli aidan (over the hedge) uppoaa ainakin meidän 7-vuotiaaseen...
     
  12. deleted-user

    deleted-user Guest

    Liittynyt:
    28.04.2007
    Viestejä:
    1,905
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Sanon vielä kerran , 8-VUOTIAS ! Luuletko että sen ikäiset haluavat kisata Alonsoa ja Schumacheria vastaan jossain formulapelissä ,en usko ,vaikka kuinka älykäs lapsi olisikin. :D

    Mutta tuo Chrash Bandicoot oli hyvä ,sekä Wormist. Erityisesti sivultakuvatut 2D -wormsit ,kuten Worms World Party.

    Ja en tiedä ovatko Tomb RAiderit vähän liian jännittäviä vielä tuon ikäisille.
     
  13. Lanux

    Lanux Guest

    lol. Osasis pelata formula peliä jo 5-vuotiaana. Jos lapsi ei osaa pelata 8-vuotiaana formulaa niin hän on tyhmä. (Ei millää pahalla)
     
  14. hannuhil

    hannuhil Regular member

    Liittynyt:
    06.03.2004
    Viestejä:
    217
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    no kun sinä olit lapsi, niin formulapeleissä tuskin säädeltiin auton ominaisuuksia, vaan taisi semmoinen epämääräinen palikka olla se formula vaan =) olettaen että et ole nyt kovin nuori käyttäjä....
     
    Viimeksi muokattu: 13.08.2007
  15. deleted-user

    deleted-user Guest

    Liittynyt:
    28.04.2007
    Viestejä:
    1,905
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Missä todellisuuden tajussa oikeen elät? En väitä että lapset (8 -vuotiaat sellaiset ovat lian nuoria pelaamaan moisia pelejä ,enkä aliarvoi heidän älyään ,mutta silti hei come on. Ei lapsien kuulu vielä siinä iässä edes tutustua siihen maailmaan mikä formuloissakin on. Ehkäpä LEGO:t riittävät ym. ym.

    ja Zivago silti itse päättää mitä antaa lastensa pelata ,enkä mollaa kuitenkaan sen enempää sunkaan ehdotusta. :D
     
  16. Mikaeli26

    Mikaeli26 Regular member

    Liittynyt:
    10.05.2007
    Viestejä:
    246
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    lanux paraskin puhuja, tyyppi ei erota mitä eroa on vaihteiden välityksillä ja vaihteen vaihdolla ja se on yksinkertaisimpia asioita, mites sit ku pitää laittaa camper kulmaa, taitaa jäädä 8-vuotiaalt tekemättä, en mollaa, mut ei taida olla sullakaan noitten formula pelien pelaamiseen olevia edellytyksiä, joten miten olis 8-vuotiaalla,ei pahalla kettään kohtaan. mut meikä on kuitenkin formula mies henkeen ja vereen ni pakko tälläsest on vaahdota. mut ostat ton worms 4 mayhemin se on hyvä peli ton ikäselle ja voit ihan hyvin iteki pelata kavereitten kans on se sen verta hyvä :D .
     
  17. DooDi

    DooDi Regular member

    Liittynyt:
    23.12.2006
    Viestejä:
    239
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Sly 1, sly 2, sly 3. Parhaita pelejä, tai Rachet and Clankit. (vain Playstation 2, tiedä sitte toimiiko PS3)
     
  18. microbi

    microbi Active member

    Liittynyt:
    23.02.2005
    Viestejä:
    1,374
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    68
    Tuolta sivulta löytyy ainakin jotain "iän mukaan luokiteltuja pelejä" - en katsonut niin tarkkaan kuinka uusia jne. olivat
    http://www.kidsdomain.com/down/pc/_agefreeware-index.html

    ps. itse joiduin "skippaa" jotain p*rkleen mainoksia 4-5 kertaa ennen kuin sivut aukesivat, tuo tosin taitaa olla ihan suora linkki...
     
    Viimeksi muokattu: 14.08.2007
  19. Ronny89

    Ronny89 Member

    Liittynyt:
    24.12.2006
    Viestejä:
    35
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Eikös täällä ollu puhe pc peleistä eikä ps peleistä. Ite tykkäsin ekalla luokalla setlerseistä ja age of empireistä. Toi setlers sopisi varmaan mainiosti.
     
  20. DooDi

    DooDi Regular member

    Liittynyt:
    23.12.2006
    Viestejä:
    239
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Caesar 1-3 on hyviä, pelissä pitää rakentaa kylää ynnämuuta.
     
  21. Shagrath_

    Shagrath_ Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2005
    Viestejä:
    839
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Age of Empires ym. olisivat kyllä minunkin mielestäni hyviä vaihtoehtoja. Kokeilemallahan lapsi kyllä oppii käyttämään/tekemään mitä vaan. Ja jos kerran peliä etsitään niin valitsisin samalla jonkin samalla kehittävän pelin.

    Motoriikka ja looginen ajattelukyky ei telkkaria katsomalla kehity. Joten kyllä mielummin mielekäs peli taikka sitten jokin muu harrastus.

    Strategiapelit nyt ovat ainakin hyvä ratkaisu.

    Yksi asia ketjusta on kyllä unohtunut.
    Onko kyseessä tyttö vaiko poika?
     

Jaa tämä sivu