Luulen että tämä kyseinen ongelma liittyy näytönohjaimeen. Elikkäs esimerkiksi Need For Speed Pro Street peliä pelatessani saattaa ruudulle yhtäkkiä ilmestyä punaista lumisadetta peliin ja koko kone lukittuu ja lakkaa vastaamasta mutta käynnistyy normaalisti reset nappia painettaessa. Näytönohjain on Nvidia 8600gts.
Voisi johtua näytönohjaimen kuumenemisesta. Flektit ja ilmanotto aukot puhdistettu? Kone putsattu sisältä?
Juu ja kun nuo lämmötkin on mielestäni oikeen kohdallaan ku normikäytössä vähä päälle neljänkymmenen ja rasituksessa menee tonne kuudenkymmenen paikkeille.
Mulla on samankaltanen ongelma. Pelaan STALKERia ja jossain vaiheessa yhtäkkiä kaikki pysähtyy ja kuvaan tulee jonkinlaista pikselimössöä, punaista lumisadetta tms. Itelläni on E8400 prossu ja hd3870 näyttis.