PCI-E kanta vaurioitunut?

Viestiketju Näytönohjaimet - Apua, kokemuksia ja vinkkejä -osiossa. Ketjun avasi Crazi 05.05.2007.

  1. Crazi

    Crazi Member

    Liittynyt:
    14.10.2006
    Viestejä:
    85
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Hei,

    mieltäni jäi vaivaamaan yksi seikka, kun koneeni kasasin. Ostin näytönohjaimen käytettynä ja näytönohjaimen tuuletin oli juuttunut ja siitähän seurasi tietenkin suuri lämpötila. Näytönohjain oli tietenkin tulikuuma. No fixasin tuulettimen takasin kuosiin ja nythän se toimii.

    Aloin kuitenkin pohtimaan jospa PCI-E kanta olisi vauroitunut? Näytönohjaimella ei niin väliä, mutta uusi emolevy arveluttaa.

    Varmaan kuulostaa aika turhalta hätäilyltä mutta minkäs voit.

    Kiitos.
     
  2.  
  3. Limasika

    Limasika Regular member

    Liittynyt:
    27.12.2004
    Viestejä:
    1,712
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Sitä kantaa et saa rikki kuin oikosulkemalla ja fyysisesti hajottamalla, molemmat tapaukset aika epätodennäköisiä jos ei ihan tunari ole. Nuo kortin lämmöt ei vaikuta PCI-e väylän rikkoontumiseen millään tavalla suoranaisesti. Ja jos koneesi kerran toimii, niin tuskin siinä mitään vikaa on? Tai näin minä ainakin ajattelisin :D
     
  4. Crazi

    Crazi Member

    Liittynyt:
    14.10.2006
    Viestejä:
    85
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ihan ok kai tuo toimii :)

    Aattelin myös nopeuksia jne.
     
  5. braide

    braide Active member

    Liittynyt:
    10.12.2005
    Viestejä:
    1,732
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    joo samoilla linjoilla, joko oikosululla tai vasaralla sen saa rikki ei muuten..
     
  6. atholn

    atholn Regular member

    Liittynyt:
    16.12.2006
    Viestejä:
    1,079
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Mä en saa omaa AGP paikkaa vanhasta koneesta ruuvvarilla enkä vasaralla rikki:( ::D siitä on vaa lähteny muovipala ja vielä pyörii gf2 proo siinä hyvin :D Eli en usko että se on rikki;)
     

Jaa tämä sivu