PC-raudan kehitys lähitulevaisuudessa

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi HorZor 01.07.2007.

  1. HorZor

    HorZor Guest

    Tietokoneeni alkaa olemaan vanha ja uuden osto suunnitteilla.

    Tietotekniikka luonnollisesti kehittyy huimaa vauhtia koko ajan, mutta onko nyt lähitulevaisuudessa tulossa jotain, mikä kannattaa huomioida koneen oston ajankohdassa. Tarkoitan jotain merkittävää uutta mallia tai suurempia hinnanpudotuksia. Esimerkiksi olen kuullut neliytimisten prossujen hinnanalennuksista. Milloin? DDR3 muistien yleistymisestä, hinnan pudotessa. Milloin halpenee ja kannattaako odottaa? Ja mitä uutta onkaan tulossa näytönohjainrintamalle?
     
  2.  
  3. pkaksp

    pkaksp Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    11.01.2005
    Viestejä:
    12,233
    Kiitokset:
    53
    Pisteet:
    128
    Uutta rautaa tulee jatkuvasti ja hinnat liikkuvat myös sitä mukaan. Jos haluat aina odotella sitä hyvän raudan halpenemista tai uudemman tekniikan julkistamista, niin saat kyllä odotella sitä maailman tappiin asti.

    Se mikä on uutta ja hienoa nyt, on jo muutaman kuukauden päästä wanha juttu.
     
  4. apilas

    apilas Guest

    Tuohon lauseeseen kiteytyy se pointti, minkä vuoksi tulen uuteen rautaan sijoittaminen kottikärrykaupalla rahaa on naurettavan hölmöä! Sijoitetun rahan arvo ei tietääkseni laske missään muussa niin nopeasti kuin atk-komponenteissa.
     
  5. k0jootti

    k0jootti Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2006
    Viestejä:
    4,404
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Jostain kuulin huhun, että Intel pudottaisi hintoja heinäkuun puolessa välissä. Itse en ota kantaa siihen kannattaako odottaa, oma on päätöksesi.

    Ulkomaiselta sivulta lainattua: Intel's current four-core desktop chip, the 2.4GHz Core 2 Quad Q6600 will have its price cut to $266 in Q3.

    Jos totta, tulee olemaan todella harkinnan arvoinen prossu. Todennäköisesti myös muut prossut kokee hinnantiputuksen ehkä paljonkin alle 200€. Tämä kaikki tosin vain mutua.
    Eikös kohta AMD:ltä tule se "Barcelona" prosessori(perhe)?
     
  6. CoB92

    CoB92 Active member

    Liittynyt:
    08.06.2006
    Viestejä:
    1,450
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    pysyis amd nyt vaan niissä pakettikoneissa ja jättäis tosikoneet intelille.. itse olen ainakin iloinen että intelillä on nyt alkanut asiat luistamaan tosi hyvin.. mutta vielähän niitä amd fanipoikiakin löytyy
     
  7. Pume

    Pume Regular member

    Liittynyt:
    20.10.2004
    Viestejä:
    297
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Itsekin tällainen olin, ja ihan syystäkin. AMD menetti valtikkansa Intelille takaisin tuossa n. 1-1,5 vuotta sitten, mutta sitä ennen taisi prosessorikuninkuus olla AMD:n pojilla ainakin viitisen vuotta, jollei jopa pitempäänkin. Toivon kovasti, ettei AMD tosiaankaan luovuta, koska muuten nuo "huippu-intelit" eivät pahemmin hintojaan tiputtele, jos ei kilpailua löydy. Intel on tällä hetkellä se "järkevä" ratkaisu, jos etsii hyvää prosessoria mihin tahansa käyttöön, mutta toivon, että AMD pistää vielä lujasti kampoihin. Eihän sitä koskaan tiedä, että missä ensi vuonna mennään, siis kumman johdolla...
     
  8. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Aika moni paikka on uutisoinut joten pitäisi olla totta. Juuri kyseinen prossu on suunnilleen ainoa odottamisen arvoinen juttu. Tähän tietoon mitään yhtä isoa juttua ei ole tulossa lähiaikoina kun nuo DDR3 muistit osoittautuivat testeissä lähinnä kalliiksi vitsiksi.
     
  9. Kiedis

    Kiedis Regular member

    Liittynyt:
    10.05.2007
    Viestejä:
    427
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Suoritinjätti Intel aikoo saada 80 ytimen suorittimensa valmiiksi kolmessa vuodessa. Viikonvaihteessa julkistetun aikataulun mukaan Larrabee-nimellä tunnettu todellinen moniydinsuoritin valmistuisi markkinoille vuonna 2010 tai jo vuoden 2009 lopussa.

    Intelin ennakkohehkutusten mukaan Larrabeen 80 ydintä laskevat yhdessä yli teraflopin teholla. Alkujaan jo lokakuussa 2006 julkaistu siru tyytyy 62 watin sähkönkulutukseen, mikä on samaa luokkaa kuin nykyisillä pc-suorittimilla.

    Tällä hetkellä tavallisten pöytäkoneiden suorittimissa on yhdestä neljään ydintä. Intel uskoo, että 80-ytimisille suorittimelle löytyy käyttöä erityisesti pelaajien keskuudesta.

    VR-Zonen uutisten perusteella Intel aikoo julkaista syyskuun 2. päivä uusia prosessoreita ja samalla laskea nykyisten mallien hintoja. Uutena prosessorina luvassa on Core 2 Extreme -tuoteperheeseen X7900, joka toimii 2,8 GHz:n kellotaajuudella ja hinta tulee olemaan 851 dollaria. Lisäksi Core 2 Duo -tuoteperheeseen julkaistaan kaksi uutta prosessoria, T7800 ja T7250 530 ja 209 dollarin hintaan, Core 2 Duo LV -tuoteperheeseen L7700 316 dollarilla, Core 2 Solo ULV -tuoteperheeseen U2200 ja U2100 262 ja 241 dollarilla sekä Celeron-tuoteperheeseen 550-malli 134 dollarilla. Samalla esimerkiksi T7700:n ja T7500:n hinnat laskevat 530 ja 316 dollarista 361 ja 241 dollariin. Neljännellä vuosineljänneksellä on lisäksi odotettavissa E4000-tuoteperheeseen uusi E4600-malli, joka toimii 2,4 GHz:n kellotaajuudella ja tulee kustantamaan 133 dollaria.

    Intel Desktop CPU Price Cut On July 22
     
    Viimeksi muokattu: 01.07.2007
  10. Crazi

    Crazi Member

    Liittynyt:
    14.10.2006
    Viestejä:
    85
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Oletko miettinyt mitä seurauksia tuolla olisi? Jos AMD lopettaisi tehokkaiden prosessorien valmistamisen/suunnittelun, niin Intel voisi korottaa hinnat oman mielensä mukaan, koska kilpailua ei ole. Toivon todella, että AMD jaksaa yrittää ja kehitellä.

    Sama pätee Windowsissa. Yhtäkään kunnollista kilpailijaa sillä ei ole, eikä lähitulevaisuudessa tule olemaankaan, joten ohjat ovat aikalailla ko. firman käsissä.
     
  11. Oxdorf86

    Oxdorf86 Guest

    amd VS intel i say AMD

    AMD oli paras pitkään ja jos se ny hetken on vähä jäljes jostain intelistä niin kyllä se kiinni sen saa jälleen ja ohikin menee.
    ja toi AMD morkkaus 92 syntyneeltä -_- eipä ihme ku taisin olla aika pieni poika ku AMD oli ehdoton PARAS ja intel oli no se oli.
    ja tollasen "kuninkuusluokan" väittely on ihan typerää.esim käytätkö mihin sellasta ihan tappi prossua? mulla 5000+ x2 ja ei oo ollu valittamista MISSÄÄN vaikka ny häviiki jollein intelin prossuille.
    mutta kasvappa vähä cob ja lakkaa toi morkkaus

    AMD on sen verran vanha/vankka tekiä että sen morkkaaminen ei kannata.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 02.07.2007
  12. apilas

    apilas Guest

    Ja vaikka Intel on tällä hetkellä hiukan edellä AMD:tä niin me kuluttajat olemme silti riippuvaisia myös AMD:stä. Jos Intel olisi markkinoiden ainoa prossu valmistaja niin voi vain arvailla paljonko nuo tuplaydin tai neliydin prossut maksaisivat!? Eli pieni kunnioitus myös AMD:n suuntaan on paikallaan :)

    Sama pätee moneen muuhunkin asiaan esim. näytönohjaimet: Nvidia vs ATI eli molempia tarvitaan.
     
  13. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Lisätäänpä vielä sellainen asia mikä unohtuu lähes aina täällä foorumilla.
    AMD tarjoaa vakiokelloilla tällä hetkellä ihan yhtä hyvän hinta/laatu suhteen kuin Intelkin. Eroa tulee intellin hyväksi vasta sitten kun aletaan kellottaa...
     
  14. Hz4

    Hz4 Guest

    No siis ööh.. no joo... AMD on nyt siinä tilanteessa missä Intel oli 1-2v sitten. Uskon, että AMD puskee taas jossain vaiheessa kärkeen ja sitten intel jnejnejne (mitä jo legendary Intel vs. amd theardeissa oon jauhanu).

    Varmasti joo, mutta ei hetkeen aikaan. Tuntuu vähän siltä että ATI-AMD kauppa kusi ja pahasti. Mutta kyllä tässä ittekkin alkaa odottelemaan AMD puolelta jotain uutta.

    Nojoo, mutta varmaan muistat miten hel****sti AMD prossut tuolloin maksoivat? (kun paukuttivat prossumarkkinoiden kärjessä). Oliko FX prossut luokkaa 700-1000€ ja nykyset C2D prossut huomattavasti halvempia ja vetelee FX-prossut miten sattuu. Siitä voikin päätellä että Intel ei rahasta turhasta?

    Legendary "Intel VS. AMD theard -voih niitä aikoja. Mutta tuskin henkilön ikä siihen mitään vaikuttaa jos on ottanut asioista selvää. En minäkään ensimmäisen Intelin ja AMD aikoihin elänyt.

    Jep, ei kannata seurata turpa kiinni tuloksissa kun voi ihan omia aivojakin käyttää:) Itse en tuloksien perusteella osta, vaan omien mieltyksien ja tarpeideni mukaan.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 02.07.2007
  15. HorZor

    HorZor Guest

    Vielä tuosta Core 2 Quad Q6600 prosessorista. Kuinka paljon neljästä ytimestä on tällä hetkellä etua erityisesti pelatessa, jos vertaa vaikka E6600, ja E6700 malleihin? Osaavatko pelit jo hyödyntää sitä? Luutavasti seuraava prosessoripäivitys olisi ~2 vuoden päästä joten vielä ei ehkä tarvitsisi 4 ytimistä, vai!? Entäs mihin käyttöön Core 2 Duo T-sarjalaiset on tarkoitettu?
     
  16. Hz4

    Hz4 Guest

    No ei tule just mieleen, kun se suomalainen(vai suurinosa tekijöistä suomalaisia) peli joka tarvitsee toimiakseen sujuvasti neljä ytimisen prosessorin. Pelejä tulee varmasti enemmänkin. Itteäni ei oikein 4xcoret kiinnosta, mutta jos fiksusti teet niin hankit E6600-6700, säästät rahaa ja ostat jotain muuta kivaa siihen koneeseesi:)

    T-sarjan prosessoreista voi joku kertoa enemmän. Itte en ole seurannu pahemmin näitä juttuja. Ei tahro aika ees riittää.
     
  17. Sebu92

    Sebu92 Active member

    Liittynyt:
    15.10.2005
    Viestejä:
    2,778
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    66
    Mielestäni molempien CoB92 ja Oxdorf86 kommentin oli ihan perseestä ja ääliömäisiä. Selkeästi molemmat fanipojilta. Mutta Oxdorf86, mikset ottanut edes sitä vähän parempaa prossua samaan hintaan, jos se oli parempi? Ja kellottanut sitä? Varmasti tulee tuolla(kin) prossulla raja vastaan. Ja tuo, että hän on 92... Itse olet 86. Mitä sitten? Samaan tapaan molemmat voivat ottaa asioista selvää.

    Kannan pitäisi olla niin, että jokainen ostaa parhaiten itselle sopivaa eli parhaan hinta/laatu-suhteen omaavan tuotteen. Tai jos pilkkua oikein nussitaan, parhaan hinta/teho-suhteen omaavan tuotteen, joka kuitenkin kestää ja laatua riittää. Tällä hetkellä elinikä tai laatu ei ole kummallakaan prossuvalmistajalla varsinainen ongelma, onneksi.
     
  18. Linkku78

    Linkku78 Regular member

    Liittynyt:
    07.12.2005
    Viestejä:
    329
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    huhhuh! AMD vs. Intel vääntö jatkuu nyt ja aina...Amd uudella prosessori
    perheellään kuroo kiinni ja varmasti myös ohittakin Intelin,kunnes taas Intel tekee saman.Ja sitten taas siihen seikkaan että kuka todellisuudessa sitä tehokkainta prosessoria tarvitsee ja aina uuden prossun tullessa siihen päivittää,niin ei oikein järkevää vastausta kysymykseen tunnu löytyvän.Kukin tahollaan laittakoon rahansa mihin lystää.Itse ainakin mietin sen,kuinka paljon todillisuudessa koneelta vääntöä haluan ja teen hankintani senmukaan...seuraava prossu tulee olemaan AMD,vaikka intelin sais ilmaiseks.Se on vähän niinkuin imagokysymys:)
     
  19. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    AMD:llä oli paljon parempi hinta/laatu suhde eivätkä olleet hirveän kalliita.
    FX-prossut ovat aina olleet kalliita eikä niitä ole tarkoitettukkaan tavallisille kuluttajille. Samaten intellillä on omat kalliit sarjat.
    Tuossa muistinvirkistämiseksi intellin parhaimmistoa tällä hetkellä eli
    QX6800 1163€
    http://www.jimmspc-store.fi/tuote/BX80562QX6800?classid=3
     
  20. k0jootti

    k0jootti Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2006
    Viestejä:
    4,404
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Peli on Alan Wake ja se taitaa tosiaan olla ensimmäinen peli jossa on tuki 4 ytimelle. Tosin uskoisin että se pyörii ihan kivasti kahdellakin ytimellä.
     
  21. jartar

    jartar Senior member

    Liittynyt:
    07.04.2004
    Viestejä:
    8,485
    Kiitokset:
    111
    Pisteet:
    143
    Varmasti pyörii hienosti tuplaytimellä. Monesti on tapana liioitella vaatimuksia ja pelin tekijät tuskin haluavat ampua itseään jalkaan tekemällä pelin jota ei pysty pelaamaan muuta kuin todella harva pelaaja konetehon puolesta...
     
    Viimeksi muokattu: 02.07.2007

Jaa tämä sivu