Edellinen kone sanoi sopimuksensa irti savun ja pahan hajun saattelemana. Hakusessa siis kohtuu hintainen mutta kuitenkin CS5:lle ja 12Mpix Raweille passeli ja toisaalta riittävän ripeä kone. Virtalähde, DVD/CD-asema, kotelo ja käyttis löytyy jo, budjetti uusien osien osalta liikkuu 600eur kintaalla, mutta mitä vähemmän, sitä vähemmän Alustavasti olen ajatellut kasata paketin Intelin i-sarjan ympärille, mutta AMD ei ole millään tapaa pois suljettu vaihtoehto. Seuraavanlainen paketti alustavasti suunnitteilla, mutta haluasin kuulla mielipiteitä ja mahdollisia parannusehdotuksia. Ideoita? Nykyinen/edesmennyt kokoonpano oli seuraavanlainen. Athlon 64 x2 5000+ Ati Radeon HD46** 6Gb RAM (667MHz)
Tollasta. Tuohon toki voisi laittaa vielä jonkun halvan SSD:n mutta budjetti repee aika pahasti niin jätin laittamatta. Pelejäkin tuo pyörittää jos niitä innostut joskus pelaamaan. AMD tarjoaa tehokkaampaa halvemmalla, kuin Intel. Siksi siis AMD. - Tarviitko kasausta, ja kerrotko Powerin merkin ja mallin?
GeForce kuikkaan ja SSD tilalle. Photoshop käyttöönhän tuo oli tulossa? Phoenix Pro SSD Edit. Niin ja emollahan täytyy olla integroitu näyttis, joten vaikkapa tuo emoksi http://jimms.fi/tuote/890GX-EXTREME3
Eli ilman "erillistä" näyttistä/nykyisellä HD46** mennään? Muistia olin ajatellut tuon 8GB tai jopa enemmänkin, siitä tuo photari käsittääkseni tykkää? Mites tälläinen paketti? Powerin ja näyttiksen tarkan mallin tsekkaan kun pääsen himaan. Kannattaako ton emolle integroidun näyttiksen rinnalle miettiä "erillistä" näyttistä? Vai kannattaako valita emo ilman näyttistä (halvempi?) ja erillinen näyttis. Prossuja vertailin täällä ja ainakin tuon mukaan tuo i5 760 olis hitusen nopeampi kun tuo 1055T, tosin erot lienee kovin marginaalisia.
Muistit Melkoista videota käsittelet, jos vie enemmän kuin 8g ^^ 1055T voittaa i5 100-0 ja tulevaisuudessa ainakin, koska ohjelmat alkavat tuke 6 ydintä enemmän. Etköhän pärjää integroidulla.
No joo, ehkä tuo yli 8gb on jo liioittelua, tosin onhan sitä hyvä olla reservissä, joten miksi tyytyä vähempään Tuli sellainen kysymys vielä mieleeni että kun emolle on ilmoitettu muistien kohdalla "1800(OC)/1600(OC)/1333/1066/800" niin kannattaako tohon laittaa tuota Hyper x 1600Mhz muistia, eli osaako tuo käyttää sen 1600Mhz vai tippuuko 1333Mhz? Kotelosuosituksia saa vielä esittää, vaihdetaan se nyt sitten samalla kun tuhlaamaan ruvetaan. Virtalähdettä en tarvitse. Kotelo pitäisi olla mahdollisimman hiljainen, rouvalle mieleinen ja mielellään ei musta. Sama kai se on kerralla pistää kuntoon kun ei näitä kovin usein vaihdella
Tässä ehdotukseni En ottanut emoa integroidulla näyttiksellä, koska sulta löytyy jo hd46xx. Ninjan otin koska itsellä pyörii minimillä sigun kelloilla ja rasitus 50-55 astetta, tuuletin käytännössä äänetön minimi kierroksilla. Jos ei kerran mustaa koppaa niin sitten valkoinen , äänieristetty laadukas kotelo
Pienempikin määrä muistia riittäisi vallan mainiosti, mutta eipä kai "tulevaisuusreservien" omaaminen sitä suurinta syntiä ole. Ei pitäisi potku loppua vaikka jotain muutakin tekisi kuvankäsittelyn ohella. Hyvä paketti kasassa.