PC:n käynnistys ongelma virtanapissa?

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi BeConi 14.07.2011.

  1. BeConi

    BeConi Member

    Liittynyt:
    08.08.2005
    Viestejä:
    56
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Ongelman kuvaus:
    PC ei käynnisty etupaneelin powernapista. Kun virtajohdon ottaa n.20 sekunniksi pois ja laittaa takaisin kiinni, kone käynnistyy muutamaksi sekunniksi eikä sen jälkeen enää sano mitään. Tämän jälkeen powerinappulan/resetnapin/ledvalojen jne. piuhat ottaa irti emolevystä ja koskettaa hiukan niitä emolevyssä olevia liittimiä niillä piuhoilla niin kone lähtee päälle ja myös pysyy päällä.

    PC on Fujitsu Siemenssin paketti kones ja näitä samanlaisia tapauksia on jo useampia.
    Mistä tällainen vika voipi johtua?

    Kysykää jos selityksestä ei saa selvää.
     
  2.  
  3. BPVest

    BPVest Senior member

    Liittynyt:
    26.03.2010
    Viestejä:
    17,608
    Kiitokset:
    701
    Pisteet:
    173
    Poweri elinikänsä päässä tai sit se virtanamiska ei toimi kunnolla. Sen pitäs oikosulkee emolla olevat käynnistyspinnit.
     
  4. jarza_

    jarza_ Regular member

    Liittynyt:
    30.04.2010
    Viestejä:
    129
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Oiskohan se virtanappi jäänyt "pohjaan" niin sanotusti ja sammutttaa koneen sen muutaman sekunnin kuluttua. Uus virtakytkin tai vähän nyrkkiä sille jos sillä tokenis.
     
  5. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Se kotelon power nappi pohjaan paineetuuna sulkeutuva kosketin. Saman asian ajaa jos tökkäät emon pinneihin vaikka ruuvarin kärjellä oikarin.
    Ja biosin asetuksista riippuu mitä se tekee, kun seuraava "sulki" toiminto tulee. Joko heti power off tai 'pidä 4 sekunttia pohjassa = sulki > power off.
    Sähän teet tuossa 'Auki-sulki-auki' sarjan.
    Mitä tod. näk.
    Veikkaan samaa jarzan kanssa, se nappi on pysyvästi oikarissa. Piuhan irroitus 'avaa-sulkee-....'
    Riippuuko koneesta, emosta, että töpseli irti ja takaisin, niin se "sulki" tilanne pysyvänä on emon herätessä on millisekunnin "auki". Ja siksi kone käynnisttyy muutamaksi sekunniksi.

    Uutta nappia kehiin. Vaikee löytää varaosana. Mutta mikä vaan kytkin käy. Myös niks-naks, jos vaan muistat käänttä ensin ON ja sitten OFF.
    Jos sulla on joku romu laite (tuuletin tms), jossa 2 napainen jumpperi johdotus. Revit sen kaitteen irti ja kuorit johtimia näkyviin. sitten jumpperi liitin sinne emoon power-on pinneihin. Nyt testaat hipaisemalla johtimia yhteen, käynnistyykö. Ja sitten bios asetuksen mukaisesti sammukko hipaisulla = instant poer off, vai pitämällä ne 2-4 sekunttia yhdessä.
     
  6. BeConi

    BeConi Member

    Liittynyt:
    08.08.2005
    Viestejä:
    56
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitoksia vastauksista.

    Powerinappihan se oli sökönä, niin kuin kehuitte. Romukasaan nuo koneet meneepi kun ei taida takuutakaan olla enään jäljellä, enkä varaosia ala metästään vuokrakoneisiin. Tietää nyt ainakin että mistä vika johtuupi, tulevaisuuden varalle.
     

Jaa tämä sivu