Mitä merkkiä? Hopeaa, piitä vai keraamista? Hopea on luultavasti parempaa kuin pii? Prosulle olisi tarkoitus laittaa. Laittakaa esimerkkejä hyvistä tahnoista kiitos.
Ite suosittelen Arctic Silver 5 tahnaa. Mulla putos lämmöt idlessa 5c ja rasituksessa myös 5c verrattuna vakiotahnaan. edit: lisäsin ton vitosen tohon tahnan nimeen
Eli otanko tuon Arctic Alumina? vai Arctic Céramique? vai Arctic Silver 5? vai Zalman ZM-STG1? Kiitoksia noista on minulle jo paljon apua
Itse Levittelin samalla kun hioin Q6600 prossuni niin Arctic Silver 5 tahnan ja lämmöt putos sellaset reilun 10c (jos mittaukset meni suhteessa oiken niin 15c tippu lämmöt) Tahna oli ihan kätevä laitaa kuhan ensin repäisi pahvista kätevän palan millä levittää mahdollisimman ohune kerroksen kyseistä tahnaa eli suosittelen Arctic Silver 5 -lämmönjohtavuus parhaimmasta päästä (varsinkin sen viikon "käytön" jälkeen) -helppo asentaa ja ei johda sähköä
Johtaako tuo zalmanin tahna sähköä? Siinä on se kätevä pensseli millä levitellä, mutta kysilakka pullosta saa samallaisen kun puhistaa vain sen hyvin. Meneekö muuten prossusta takuu jos sitä hioo? Kuin karkeella ootte hioneet niitä? Ite hioin vanahan koneen siilen pohjan(en prossua)1200 paperilla ja laitoin jotain harmaata tahnaa(sain kaverilta sitä)niin lähti 10C lämmöistä.
Tuo tahnan levittämisen tarve on vähän kyseenalainen juttu. Viimeksi kun prosessorin asensin, laitoin vain pienen klöntin keskelle prossua ja lämmöistä päätellen tuntui hyvin levittyneen. Tahnana toiminut jo vuosia Arctic Silver 5 - riittoisaa ja johtaa perustahnoja paremmin lämpöä. Prosessorin hiomisen aloitin itse muistaakseni 600 karkeuksisella vesihiomapaperilla, siitä sitten vaiheittain edeten -> 800,1000,1500,2000. Vaikutus lämpöihin riippuu täysin siitä, miten kiero tuo HS on alunperin. Löytyypä tuosta aiheesta myös ihan kuvallinen ohje: http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/627780#3795747
Mites tuo prossun hiominen, vaikuttaako paljon lämpöihin? Kannattaako samalla hiota myös coolerin pohja?
En kauheasti kyseenalaistaisi tahnan laitossa että laittaisi sen miten sattuu varsinkin jos on hionu jäähynsä ja prossunsa tasaiseksi niin tahnan tarve on lähes olematon (koska tietääkseni se kupari sielä paremmin siirtää sitä lämpöä kuin se tahna) mutta pitää olla kumminkin ja sillon sitä pitää olla niin vähän kuin mahdollista mutta kummikin joka kohdassa eli itse suosittelen ohuen ohuen kerroksen levittämistä varsinkin jos hakee parasta mahdollista tulosta ja kannattaa myös hioa coolerin pohja niissäkin yleensä on pientä vinoutta (riippuen mallista ja samaoissa malleissakin voi ola eroja) oma jäähyn pohja oli ainakin lievästi kiero
Se että tahnan jättää levittämättä, ei nyt tarkoita sitä, että sen laittaa "miten sattuu". Jos tahnan levittää etukäteen, on paljon todennäköisempää, että sinne väliin jää ilmakuplia ja ilma puolestaan toimii lämmöneristeenä. Kun tahnaa laittaa pienen määrän keskelle prosessoria ja painaa coolerin päälle, levittyy tahna tasaisesti joka suuntaan ja työntää edetessään välissä olevan ilman pois tieltään.
Juuripa tämän ja helpon puhdistamisen+levityksen takia itse käytän tuollaista perus piirasvaa, on todella helppo levittä ja lähtee pyyhkimällä pois vielä vuosienkin jälkeen ja kuten tuolla yllä olleessa testissä vaikutus länpöihin, verrattuna muihin 20x kalliimpiin aineisiin, on käytännössä merkityksetön. prossun HS:n oikaisussa voi huoletta alkaa 320 karkeudella niin ei tarvi tuntikausia hinkata sitä prossua, ensin kun sen oikaisee riittävän karkealla niin loppu kiillotus kyllä sujuu sitten muutamassa minuutissa.
Kiitos näistä! Päädyn varmimmin Arctic Silver 5 jos ostaa boxed prossun ja hioo sen siilen vain niin mitätöityykö takuu?
Varmastikkin aika hyödytön projekti tuo boxed-coolerin hiominen, koska sen jäähdytystehoa rajoittaa jo niin moni muukin asia.
Mutta silti jotakin apua/ajanviettä, koska se on silloin tasaisempi. Mutta meneekö takuu? se minua askarruttaa