paljon pientä onglemaa vistan kanssa

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi vi3ra5 04.01.2009.

  1. vi3ra5

    vi3ra5 Member

    Liittynyt:
    05.02.2008
    Viestejä:
    50
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    elikkä viime aikoina olen huomannu paljon kaikkia pikku ongelmia vistan home premiumissa (sp1 asennettuna) kuten sivupalkin katoaminen, kansioiden ja tiedostojen uudelleen nimeämisen estyminen ja sitten tämmönen että vaan firefox ja k-meleon (joka mun käsittääkseni pohjautuu joteinki tuliketun koodiin) pysty näyttämään mitään nettisivuja. operalla tai internet exploderilla kokeillessa tulee vaan ilmotus että ei pysty näyttämään ja palomuurista ei oo kiinni. sitten windows media player kieltäytyy näyttämästä firefoxissa minkään nettitv-plavelun videoita tai pyörittämään mitään radiota ja vlc tekee jotain saman tyyppistä, eli ei onnistu silläkään.
    mikä avuksi, ku elämä saattaa tämmösten "haittatekijöiden" kanssa käydä pidemmän päälle melko hankalaks?
     
  2.  
  3. Mouhmolli

    Mouhmolli Guest

    Asenna kaikki selaimet uudestaan. Vlc tekee jotain saman tyyppistä??
    Mitä se tekee?? Ei näytä videoita??
    Poista sp1 ja asenna uudestaan, Voi auttaa.
     
  4. vi3ra5

    vi3ra5 Member

    Liittynyt:
    05.02.2008
    Viestejä:
    50
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    kaikki? firefoxia ja k-meleonia myöten vai?
    vlc siis läväs jonku virheilmotuksen ja kieltäytyi toistamasta mitään, mutta nyt ku aattelee pikkasen en yrittäny päivittää sitä, että voiskohan se ratkasta...
    ja en usko että sp aiheuttaa ongelmaa, ku on kuitenki ollu melkee julkasupäivästä asti asennettuna ja propleemat alkoi vasta suunilleen viikko takaperin
     
  5. yamaneko

    yamaneko Senior member

    Liittynyt:
    22.09.2005
    Viestejä:
    5,093
    Kiitokset:
    1
    Pisteet:
    118
    Ei selainten asentaminen mitään auta, jotain sinulla on koneellasi vialla normaalia enemmän. Ensimmäiseksi tarkistuttaisin koneen haittaohjelmien varalta.

    Sinuna ottaisin HijackThis -lokin ja laittaisin sen tuonne Virustorjunta.net HJT-logien analysointiin (sinun on ensin rekisröidyttävä ellet jo ole). Siellä koulutetut fixaajat katsovat lokisi läpi, ja kertovat mitä sinun tulee tehdä.

    Myös täällä AD:ssa on lokeille varattu osio ja fixareita, osa samoja kuin Virustorjunta.netissä, mutta täällä ei valvota sitä onko fixaaja koulutettu vai ei. Siksi suosittelen Virustorjunta.netiä.

    Ohjeita lokin ottamiseen löydät tästä: Hijackthis -ohjelman tallentaminen omaan kansioon ja ohjelman nimen muuttaminen, sekä lokin ottaminen.

     
  6. vi3ra5

    vi3ra5 Member

    Liittynyt:
    05.02.2008
    Viestejä:
    50
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    vai oot tota mieltä...
    mua on täällä ainakin semmonen tyyppi ku Hujo noiden hjt-lokien kanssa autellu, joten varmaan tän päivän aikana ilmestyy analysoitavaa sinne lokeille varattuun osioon
     

Jaa tämä sivu