Eli miten Paint Shop Prossa saa vaihdettua taustan? Tarkoitan, että jos kuvassa on esim. ihminen seisomassa taustana vaikka oma piha, miten saan pelkän ihmisen liitettyä eri kuvaan? Melko yksityiskohtaiset ohjeet. PS. Saako Paint Shop Pro 9:ää suomeksi? Kiitos paljon vastaajille.
Otat sen lasso rajaustyökalun ja sitten rajaat sen ihmisen siitä ja kopioit sen siihen haluttuun kuvaan. http://graphicssoft.about.com/od/paintshoppro/l/blrbpsp_3leaf.htm tuossa Englanniksi kuvien kanssa. Ei taida olla suomi translaatiota tuosta softasta. EDIT: http://www.pspvinkit.net/sanasto.php tuossa sanastoa. Lähimmässä kirjastossa kannattaa myös vierailla jos ohjelma kiinnostaa enemmänkin, oppaita yleensä löytyy ja suomeksi tietenkin.
Kiitos pääsin vähän eteenpäin, mutta sitten: "I'll show you how to refine the selection next. Go to Masks > New > Show selection. Next choose Selections > Select None. Here's what you should see" Missä on tuo "Masks"? En löydä sitä. Opas taitaa olla jostain vanhemmasta versiosta ja minun versioni on siis 9
Anteeksi, että kiusaan, mutta voidaanko aloittaa ihan alusta? Voisitko tehdä tämänlaisen oppaan: Freehand Selection Tool -> ympyröi hahmo -> Layers jne.. Vieläkö tuohon vaivautuisit? Tai joku muu?
Free hand selection -> ympyröi hahmo -> valitse Pan tool, paina hiiren oikealla napilla valittua aluetta ja klikkaa valikosta kopioi.) -> avaa haluamasi tausta -> Valitse Pan tool -> paina taustaa oikella hiiren napilla -> mene valikossa Paste kohtaan, josta laita "Paste as new selection" tai " Paste as new layer". Ja nopeampi tapa: Free hand selection -> ympyröi hahmo -> Ctrl + c -> avaa haluamasi tausta -> Ctrl + L. Edit: ja tuo Pan tool on sitten se käden kuva, ja saat sen käyttöösi myös painamalla näppäintä "A".