Pöytäkone 1250 eur

Viestiketju Uutta tietokonetta ostamassa -osiossa. Ketjun avasi veeman07 22.11.2010.

  1. veeman07

    veeman07 Member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    53
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Hei!

    Mahdollisimman tehokasta otsikon mukaisella budjetilla olevaa pöytäkonetta olisin hankkimassa. EI NÄYTTÖÄ, EI NÄPPISTÄ, EI HIIRTÄ EIKÄ NÄYTTÖÄ (eikä muitakaan lisähärpäkkeitä)

    Toisin sanoen pelkkä keskusyksikkö seuraavalla käyttiksellä: WINDOWS 7 64 bit FI ja VALMIIKSI KASATTUNA (siis pitää olla valmiiksi kasattu!)

    Kone tulee pelaamiseen, 3d-mallintamiseen ja kaikkeen siltä väliltä. Hiljaisuus on plussaa, ja konetta ei todennäköisesti tulla kellottamaan eikä muutekaan virittelemään.
    DVI ja HDMI liitin näyttiksessä olisi hyvä olla. Olisiko nyt jo järkevää ottaa ssd kovo käyttikselle ja ns. normi kovo muuhun käyttöön?

    Laittakaas ehdotuksia tulemaan!


    Kiitos paljon etukäteen!
     
    Viimeksi muokattu: 22.11.2010
  2.  
  3. WNBnorkin

    WNBnorkin Regular member

    Liittynyt:
    05.12.2009
    Viestejä:
    675
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tuossa olisi



    Lyhyestä virsi kaunis.

    Todella tehokas tykkikone haastavaan käyttöön. ja tarvittaessa voi vielä lisätä keskusmuistia, jos sitä raskasta kuvankäsittelyä harrastelee
     
  4. veeman07

    veeman07 Member

    Liittynyt:
    09.10.2008
    Viestejä:
    53
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    16
    Kiitos vastauksesta, vaikuttaa ihan hyvältä!

    Onko kyseinen näytönohjain hintalaatusuhteeltaan millainen? Olisiko Inteliltä prosessoria tuohon kokoonpanoon? Miten on ssd-kovon laita? Laittakaa vain lisää ehdotuksia tulemaan!
     
  5. Kajtu

    Kajtu Regular member

    Liittynyt:
    06.04.2010
    Viestejä:
    2,080
    Kiitokset:
    6
    Pisteet:
    48
    Intel ei ole kannattava. Vanhaa i7 turha laittaa, koska joulun jälkeen tulee uusi socket Inteliltä. Muutenkin Antiikkinen.

    WNBnorkinin paketti on parasta tuohon hintaan. Näytönohjain on tällä hetkellä suomeen tulleista tehokkain.
     

Jaa tämä sivu