Eli ongelmana on Windows Vistaa käyttäessä että en saa windowssia käyttäessä osoitepalkkiin näkymään eri asemia (esim c ja d tai cd asema). Osoitepalkki näyttää vain linkkejä ei asemia kuten kuvasta näkyy, eli saako Vistassa edes näkymään osoitepalkkiin asemat kuten Windows Xpeessä saa. Kuva vielä selventämään minne pitäisi saada asemat näkymään http://i5.photobucket.com/albums/y154/Nakkikameli/ongelma.jpg
Linkittämässäsi kuvassa näyttää samalta, kuin Ohjauspaneeli olisi avattu Internet Exploreriin. Kun itse Kirjoitin "Ohjauspaneeli" IE7:n Osoiteriville, niin ensin tuli samanlainen Osoiterivi. ENTER:n painalluksen jälkeen tuli IE7 suojausvaroitus. Sitten avautui Explorer, jossa Osoiterivi näkyi normaalisti (nuolet, joista voi valita esim. Tietokone -> asemat). En siis saanut samaa tilannetta aikaan. Onko tullut äskettäinkin? Palautuspistettä (Järjestelmän palautus) voisi kokeilla. Järjestelmän palauttamisen voi perua heti sen suorituksen jälkeen ja ainakin vielä ennen tietokoneen uudelleen käynnistämistä. Siihen voi olla aihetta esim. tiedostojen häviämisen takia tai mikäli palautus ei korjannut mitään.
Jos painat CTRL+Shift+ESC ja klikkaat Prosessit -välilehden auki. Sitten lopetat kaikki iexlore.exe nimiset prosessit. Sammuuko kyseessä oleva ikkuna (jonka Osoiteriviä tässä ihmetellään)? Sillä saisi selville onko ikkuna IE:n, kun sen pitäisi olla Explorerin eli Resurssienhallinnan. Eli avautuuko Resurssienhallinan sijasta Internet Explorer. Oletko asentanut mitään virittely tweaking ohjelmia?
Kone on siis pakettikone joka on ostettu noin 1 kuukausi sitten. Omasta mielestäni osoiterivi oli alusta asti tuon näköinen ja mitään "virittely" ohjelmia ei ole tähän asennettu. Eli osaako joku vielä neuvoa asiassa?