onko mahdollista saada tiettyä tiedostoa aukeamaan käynnistyksessä?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi kaller 12.11.2005.

  1. kaller

    kaller Regular member

    Liittynyt:
    12.05.2004
    Viestejä:
    485
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    eli haluaisin tietää voiko esim. mp3 tai avi,mpeg tai muun tiedoston saasda aukemaan kun tulet winXP.hen?
     
  2.  
  3. mika-b

    mika-b Regular member

    Liittynyt:
    05.07.2005
    Viestejä:
    1,016
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Windowsin käynnistysäänen voi muuttaa.
    Käynnistä->Asetukset->Ohjauspaneeli->Äänet ja äänilaitteet->Äänet-> Sieltä etsii kohdan windowsin käynnistys ja painaa selaa.. Huomaa että tiedostot on oltava wav-muodossa, äänet voi siihen muuttaa vaikkapa dBpowerAMP:lla.
    Jos haluaa että vaikka jokin sovellus käynnistyy käynnistettäessä, niin tekee siitä pikakuvakkeen ja laittaa sen Käynnistä->Ohjelmat->Käynnistys kansioon.
     
  4. sniperfin

    sniperfin Regular member

    Liittynyt:
    08.12.2004
    Viestejä:
    990
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Voit myös tehdä batch filen joka aukaisee haluamasi tiedoston sen toistamiseen valitussa ohjelmassa. Esimerkki tiedoston startw.bat sisällöstä,joka avaa mikkihiiri.mpg elokuvan sovelluksessa joka defaulttina toistaaa mpg viedot:

    start c:\mun leffat\mikkihiiri.mpg


    startw.bain pikakuvake sitten vain windows startup(mikä lie suomeksi) kansioon ja mikkihiiri.mpg käynnistyy windowsin käynnistyessä. Sama toimii kaikilla tiedostoilla joille on määritelty defaultti sovellus jossa ne aukeavat.
     
  5. Rapi2

    Rapi2 Regular member

    Liittynyt:
    12.08.2005
    Viestejä:
    782
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Mulla oli yks musiikki kappale windowsin käynnistyessä :) Muunsin sen dBpowerAMP:lla waw muotoon.
     
  6. mika-b

    mika-b Regular member

    Liittynyt:
    05.07.2005
    Viestejä:
    1,016
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Siinä kappaleen valinnassa kannattaa miettiä että ottaako koko kappaleen vaiko pelkän kertosäkeen. Mitä pidempi kappale sitä hitaammaksi ja aikaa vievämmäksi tulee koneen käynnistys.

    Kertosäkeen saa talteen näin jos jotakuta kiinnostaa. Ensin muuttaan koko kappaleen wav muotoon, sitten avaa sen vaikka ääninauhurilla etsii kohdan mistä säe alkaa ja pistää paussin päälle. Valittee muokkaa valikosta "poista ennen nykyistä kohtaa". Sitten ettii lopun ja valitsee "poista nykyisen kohdan jälkeen".
     
  7. kaller

    kaller Regular member

    Liittynyt:
    12.05.2004
    Viestejä:
    485
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    kerrotko tarkemmin miten tuo tapahtuu?
     
    Viimeksi muokattu: 13.11.2005
  8. sniperfin

    sniperfin Regular member

    Liittynyt:
    08.12.2004
    Viestejä:
    990
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Avaat notepadin ja naputtelet siihen

    start <elokuvatiedoston nimi pokuineen>

    Esim. start c:\leffat\mun leffat\munleffapätkä.avi


    ja tallennat sitten sen nimellä startw.bat.
    Nimellä ei ole väliä,kunhan on .bat päätteinen.

    Sitten teet tuosta bat tiedostosta pikakuvakkeen jonka raahaat start->programs->startup (Käynnistä->Ohjelmat->Käynnistys) valikkoon.
     
  9. wipe2000

    wipe2000 Senior member

    Liittynyt:
    05.08.2002
    Viestejä:
    6,109
    Kiitokset:
    5
    Pisteet:
    118
    Edit: Miksiköhän en nähnyt tuota sniperin viimeistä postausta ajoissa...

    ( Siis vaikka Notepadilla (Muistio) kirjoitat tekstitiedoston, jonka sisältönä tuo sniperfin:n antama käsky (omalle tiedostollesi muokattuna, tietysti) ja tallennat sen esim. nimellä startw.bat (tai joku muu .bat-loppuinen). Sitten raahaat batin sen käynnistysvalikon Programs/Startup -kansioon, jolloin se ajetaan Windowsin käynnistyessä. )

    Toinen tapa on käyttää soitto-ohjelman komentoriviparametrejä, jos se sellaisia tukee, ja tehdä niistä vastaava batch-file.
    Eli esim. Media Player Classicilla batin sisältö voisi olla:

    c:\Program Files\mplayerc.exe "elokuvan polku" /play /fullscreen

    Tämä jälkimmäinen on mielestäni parempi tapa, sillä nyt käynnistyvä ohjelma on varmasti tiedossa. Tuolla ensimmäisellä voi käynnistyä väärä ohjelma, jos päätteen "sidonta"asetukset ovat vaikka vahingossa tai jonkin haittaohjelman takia muuttuneet.
     
    Viimeksi muokattu: 13.11.2005

Jaa tämä sivu