joo on tuota koneen kanssa aika usein ongelmaa ja ei aina jaksais ruveta päätänsä raapimaan että mikäköhän sitä ny riivaa niin tästä päästäänkin itse asiaan ELI kerran tuolla netissä pyöriessäni törmäsin juuri siihen mitä tarvitsen: koneeseen liitettevä etu paneeli jossa oli 4 tai 8 led valoa jotka syttyivät tietyssä järjestyksessä jos ja kun koneessa on joku vika. eli nyt kysynkin onko kukaan täällä nähnyt vastaavaa? jos on, niin linkki sinne olisi kiva:?
pitää vissii selittää tarkemmi eli niitä valojen vilkutteluja tulkitaan erillisellä taulukolla esim näin kaksi ylintä ja vasen keski=cpu overheated tai kaksi alinta ja oikee keski=ram not detected menikö noin niin kuin kaaliin?
Muutama vuosi sitten mulla oli MSI K8N Neo2 Platinum-54G emolevy ja sen mukana tuli koneen taakse (peitelevyn paikalle) laitettava osa, jossa oli neljä merkkivaloa neliön muodossa. Koneen käynnistysvaiheessa valot olivat punaiset mutta sitten ne kaikki muuttuivat vihreäksi kaiken ollessa kunnossa. Emom manuaalissa oli sitten virheselvitykset kaikille mahdollisille valoyhdistelmille.
Taidat tarkoittaa sellasta ku D-Bracket. Aika kätevä lisä sydeemi ku on kerran sillä tullu ongelma selvitettyä.
En nyt yhtäkkiä katselemalla löytänyt mistään verkkokaupasta tuota kyseistä laitetta. Ja sellainen käsitys on että sitä ei erikseen myydä(en ole varma), ja se tulee yleensä aina emolevypaketin mukana jos emolevy sitä laitetta tukee.