Ongelmia sähköpostin kanssa

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi QoE 11.11.2006.

  1. QoE

    QoE Member

    Liittynyt:
    11.11.2006
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eilisillasta lähtien en ole päässyt koneellani ollenkaan suomalaisen yliopistoni sähköpostiin. Kun yritän sivulle, näyttöön tulee ilmoitus (Mozilla Firefox-selaimella) "The connection was interrupted" jne. Tänään huomasin, etten pääse kirjautumaan Hotmailiinkaan. Pääsen kyllä näppäilemään tunnukseni, mutta sen jälkeen tulee taas "The connection..." Kokeilin sitten huvikseen päästä toisen suomalaisen yliopiston sähköpostiin, mutta en päässyt siinäkään edes aloitussivulle. Opiskelen tällä hetkellä Ranskassa eikä minulla ole ongelmia ranskalaisen yliopiston sähköpostin kanssa. Joten missä on vika?
     
  2.  
  3. liikeri

    liikeri Regular member

    Liittynyt:
    11.11.2006
    Viestejä:
    801
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    vaikea kyllä ihan näin suorilta sanoa varmaa syytä ongelmaan. mutta uskoisin kyllä että se johtuu operaattorin systeemeistä. ainakin vastaavaan ongelmaan olen törmännyt kotimaassa kun toisen operaattorin dns tunkee ittensä väkisin läpi (olen 100% varma että tämä on ongelma meillä). ongelma voisi olla siinä
     
  4. QoE

    QoE Member

    Liittynyt:
    11.11.2006
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Voinko tehdä jotain asian korjaamiseksi?
     
  5. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    http://www.megaproxy.com/freesurf/
    tuon avulla voi kokeilla aluksi. Jos tuon kautta toimii, niin jokin tod näk blokkaa noita yhteyksiä. Myös toista välityspalvelinta voi kokeilla selaimessa tai ilman välityspalvelinta.
     
  6. QoE

    QoE Member

    Liittynyt:
    11.11.2006
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Megaproxysta ei ainakaan ollut mitään apua. Jotain yritin tehdä välityspalvelimellekin, mutta koska en ole kovin hyvä tietokoneiden kanssa, en tiedä teinkö oikeita juttuja... Joka tapauksessa siitäkään ei ollut hyötyä. Onko mitään muuta mitä voisin tehdä?
     
  7. Agent_007

    Agent_007 Senior member

    Liittynyt:
    05.05.2003
    Viestejä:
    29,936
    Kiitokset:
    124
    Pisteet:
    143
    Vika voi tietenkin olla myös itse selaimessa tai jossain internet tietoturvaohjelmassa.
    EDIT:
    Toista selainta kannattaa siis kokeilla aluksi.
     
    Viimeksi muokattu: 13.11.2006
  8. QoE

    QoE Member

    Liittynyt:
    11.11.2006
    Viestejä:
    5
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Kiitos avusta. Sähköposti alkoi tänään iltapäivällä taas toimia ihan normaalisti. En kyllä tiedä, missä oli vika. Itse en tosiaan mitään korjauksia tehnyt.
     

Jaa tämä sivu