Tossa eilen illalla pelailin codi nelosta, pistin sen hetkeks paussille kun menin syömään, ja takasin tultuani oli näytöstä hävinny kuva, ja kuulu vaan piippausta koneen sisältä. Suljin sitten koneen ja käynnistin uudestaan, mutta sama ongelma jatkuu. Eli parin sekunnin välein kuuluu semmosta piippausta, eikä näyttöön tuu kuvaa. Mikäköhän mahtas olla vikana?
Tarkistapa ensiksi ylikuumeneeko koneesi. Katso vaikka Everest Home editionilla, ja kerro tänne millaisia lämpöjä se näyttää.
Ilmeisesti emon virhekoodia piippaa. Katso emon manuskasta, jos sellaisen omistat, virhekoodin merkitys (esim. Lyhyt- pitkä- pitkä- lyhyt). Tai kerro vaihtoehtoisesti emosi merkki ja malli, sekä piippauksen muoto, niin haetaan sen merkitys.
Emo on tommonen fujitsun pakettikoneen Asus A8NE-FM. Ja se piippaus on semmonen pätkivä pitkähkö. Eli piippaus, tauko, piippaus, tauko jne.
Googlaa beep code, niin niitä selityksiä löytyy. Taitaa olla Awardin bios. Unfortunately there are many versions of the Award BIOS, and they are supported not by one company, but by the motherboard maker. Ja Fujitsun tapauksessa kaikki tuki yms ei löydy Asusksen sivuilta vaan FucItsU-SheMens:ltä. Bioskin voi olla ihan omaansa, joten manuaalista varmemmin koodien selitykset. Ja FS:n sivuilta ei nää mitään, jos ei ole koneen sarjanumeroa. Award BIOS Beep Codes: Repeating (endless loop) = Memory error tai 1 long, 2 short = Indicates a video error Any other beep(s) = RAM problem. Muisti sökö tai emosta muistinhallinta pamahtanut. Jos useampi kampa, nyppää irti ja kokeile kampa kerrallaan, eri sloteissa. Lähteekö käyntiin? @juunas11 Millä sen Everstin käyntiin saa? Millä sen tulokset näkee, jos ei näyttöön tuu kuvaa? Tai edes BIOSista lämpöjä?
@BforeDusk: Hups, pitäisi ehkä nuo viestit lukea loppuun Joo, no sitten tuo on kyllä joku virhekoodi. Meinasin vaan, että jos alkoi huutaa koneen ollessa päällä niin voisi viitata ylikuumenemiseen. Ensi kerralla luen viestin loppuun täysin hereillä