ongelmaa käynnistäessä

Viestiketju Vapaata keskustelua -osiossa. Ketjun avasi lakukissa 11.02.2008.

  1. lakukissa

    lakukissa Guest

    En löytänyt muutakaan paikkaa kysyä.

    Minulla on käynnistäessä sellainen ongelma, että tietokone käynnistyy ihan normaalisti mutta siinä välissä tulee sellaiseen mustaan ruutuun jotain tekstiä ja sitten siellä alhaalla on teksti paina f1 jatkaaksesi tai jotain muuta. Tämä tulee siis joka kerta. en ole uskaltanut mennä siitä toisesta napista sotkemaan koko konetta.
    Onko tämä mitään vakavaaa? ongelma on ollut jo yli 1kk.
     
  2.  
  3. kerbo

    kerbo Regular member

    Liittynyt:
    15.05.2005
    Viestejä:
    2,796
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    48
    Jos kone käynnistyy normaalisti ilman suurempia hidasteluja niin tuskin siellä mitään ongelmia on...

    Mitä sen f1 napin jälkeen lukee? Mitä siitä pitäisi tapahtua?
    Lukeeko esim press f1 to enter setup tms.?? Se voi olla siis vain kohta josta pääset esim biossiin.
     
  4. lakukissa

    lakukissa Guest

    siis siinä on press F1 to continue ja paina F7 (en muista mikä se on nappi oikeasti on ) tehdäksesi/mennäksesi johonki. voin tarkistaa asian jos muistan ensi kerralla kun käynnistän koneen.

    EDIT: Tarkistin nyt ja siinä lukee "press F1 to continue, DEl to enter setup"
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 12.02.2008
  5. kerbo

    kerbo Regular member

    Liittynyt:
    15.05.2005
    Viestejä:
    2,796
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    48
    Ja sitä f1:stä on pakko painaa, että menee windowsiin?

    Jos kone käynnistyy normaalisti ilman suurempia hidasteluja? niin tuskin siellä mitään ongelmia on????
     
  6. lakukissa

    lakukissa Guest

    juu f1 on pakko painaa mennäkseen windowsiin, mutta kiitos kuitenkin
     
  7. MissBlue

    MissBlue Regular member

    Liittynyt:
    11.10.2004
    Viestejä:
    982
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Nyt olisi tietysti kiva tietää, että mitä siinä mustaan ruutuun tulevassa tekstissä lukee. Noita viestejä tulee tyypillisesti silloin, kun koneen kokoonpano on muuttunut, kuten esim. lisätty kiintis tai muistin määrä on muuttunut. Tuo voi tulla myös, jos koneen BIOS:n varmistuspatteri on väsähtänyt ja päivämäärä/aika-asetukset sekaisin.
     
  8. lakukissa

    lakukissa Guest

    se on sellanen kun koneen käynnistäessä normaailistikin on. eli siinä on niitä koodeja sun muta mitä siihen aina tulee. Mainitsen maanantaina asiasta paikalliselle tietokonelikkeelle, kun kone viedään osia vaihdattamaan. Katsotaan mitä he siellä sitten saavat aikaan
     

Jaa tämä sivu