Ongelma windowsin käynnistämisessä

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi aggre 14.06.2008.

  1. aggre

    aggre Member

    Liittynyt:
    01.06.2008
    Viestejä:
    28
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Eilen hankin koneeseen uuden emon, kovon, näyttiksen, muistit ja poweri. Kaikki on oikein paikallaan ja kone käynnistyi, mutta alkuun tuli ongelmia. Sain nuo korjattua ja korjasin korjausasennuksella. Nyt on ilmaantunut vika jota en saa millään pois. Kun koneen käynnistää se vilauttaa alle sekunniksi blue screenia ja aloittaa käynnistyksen alusta, jonka jälkeen se kysyy otetaanko safe modessa vai normaalisti. Vikasietotilaan käynnistyy ihan oikein, mutta ei normaalisti. Asennusta olen yrittänyt korjata, mutta ei ole auttanut. Apua kaipailisin.

    Blue screenin kaksi ensimmäistä riviä ovat muuten 0x7e ja 0xc5.
     
  2.  
  3. tukis

    tukis Guest

    Vikasietotilassa voisit poistaa automaattisen käynnistyksen vikatilanteissa.

    Klikkaa Oma tietokone hiiren oikealla ja valitse Ominaisuudet.
    Lisäasetukset -> Käynnistys ja palautuminen:Asetukset-nappula -> Järjestelmävirhe kohdassa poista rasti Käynnistä tietokone automaattisesti uudelleen
    (Tuon voisi tehdä koneen käynnistyessä F8-valikossakin: Koneen käynnistyessä naputellaa F8-näppäinä ja valikosta valitaan "poista käytöstä automaattinen uudelleenkäynnistys järjestelmävioissa")

    Tuolla tavalla Blue Screen jää näkyviin.
     
    Moderaattorin viimeksi muokkaama: 14.06.2008
  4. aggre

    aggre Member

    Liittynyt:
    01.06.2008
    Viestejä:
    28
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Juu sainkin vian korjattua. Pistin uudelle kovolle windowsin, sain koneen kunnolla toimimaan ja poistin vanhan windowsin. Anteeksi, tuhalsin kallista aikaasi, mutta kiitos kuitenkin.
     

Jaa tämä sivu