Ongelma pelatessa pelejä LAN :issa

Viestiketju WLAN ja lähiverkot -osiossa. Ketjun avasi generals 25.12.2007.

  1. generals

    generals Member

    Liittynyt:
    25.12.2007
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Ongelmani on se, että kun yritän kaverini kanssa pelata c&c generalsia lanissa peli toimii erittäin hitaasti. Meillä molemmilla on uudet koneet, joissa jopa uudet pelit kuten call of duty 4 toimivat täydellisesti.
    Peli lähtee ihan normaalisti käyntiin, network-valikossa näen kaverini koneen ja peli alkaa latautuu hyvin. Ongelmana on että peli "nykii" oikeen kunnolla (paljon enemään kuin EA serverillä pelatessa). Itse olen alkanut epäilemään että vika on reitittimessä (zyxel prestige 600), kenties joku asetus siinä hidastaa yhteyttä. Onko kutenkin mahdollista että vika on jommankumman koneessa??. Tähän ongelmaan on nytten noin 12 tunti mennyt niin olisin erittäin kiitollinen vastauksista.
    Jos ongelma on zyxel 600 olisi hyvä saada hyvä step-by-step apu
    Molemilla on windows vista
     
  2.  
  3. stargiver

    stargiver Regular member

    Liittynyt:
    11.07.2007
    Viestejä:
    643
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Oletan et kummalki on ollu palomuuri pois päält. Vai onko vika vain tuossa pelissä ettei muissa kun yritätte lanittaa?
     
  4. generals

    generals Member

    Liittynyt:
    25.12.2007
    Viestejä:
    4
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Palomuurit ovat olleet poissa, emme ole kokeileet muita pelejä
     
  5. stargiver

    stargiver Regular member

    Liittynyt:
    11.07.2007
    Viestejä:
    643
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Kokeilkaa muita pelejä nyt ens hätään. Jos ei toimi ni mietin sit lisää...
     
  6. lettas

    lettas Moderator Ylläpitäjä

    Liittynyt:
    03.03.2003
    Viestejä:
    4,416
    Kiitokset:
    221
    Pisteet:
    93
    Ottakaa Zyxelin palomuurin asetuksista pois päältä asymmetrical route. Tällöin palomuuri ei bloki liikennettä lan -> lan liikenteessä.
     

Jaa tämä sivu