Ostin tässä viikko sitten Mass Effectin kaupasta (täysin laillisesti, siis) ja harmikseni huomasin, ettei se käynnisty oikein. Peli asentuu ja valikot tulevat näkyviin, mutta kun painaa play-nappulaa, tulee ruutuun teksti "Mass Effect lakkasi toimimasta". Mitä voin tehdä?
Oletko ladannut ja asentanut Mass Effectin 1.01a patchin? Entäs näytönohjaimen ajurit? Onko uusimmat käytössä?
Patchin latasin mutta peli ei vieläkään toiminut. Tietokone on uutukainen, joten näytönohjainten pitäisi olla kunnossa. F-Secure muuten ilmoitti minulle, että Mass Effect on haitallinen sovellus, eikä sen voi antaa toimia, mutta kokeilin peliä myös ilman virus- ja vakoilusuojausta. Ei toiminut. Saisiko eston kierrettyä jotenkin?
Tämä ei aina tarkoita että näytönohjaimen ajurit olisivat kunnossa, varsinkin jos ajurit on asennettu näytönohjaimen mukana tulleelta CD:ltä. Tuohon F-Securen liittyvään ongelmaan en osaa sanoa mitään, koska käyttökokemukset kyseisestä softasta ovat hyvin vähäiset. Toisaalta F-Securehan on saattanut muiden virustorjuntojen tapaan siirtää asennustiedoston "karanteeniin" tms.
Latasin uusimman ATI Catalyst Control Centerin ja sallin F-Securesta MassEffect.exen, josta ohjelma valitti, mutta peli ei vain toimi. Catalyst Control Centerkään ei auttanut mitään.
Homma ei olllutkaan kamalan vaikea, Windows Defenderin käytöstä poistaminen sai pelin heti toimimaan. Kiitokset avusta.
mulla on tällä koneella Vista ja viirus - ja paloseinä ohjelmina Zone Alarm ja Anti Vir. Oli tuo täysin sama ongelma, asennuksen jälkeen sanoo että ohjelma lakkasi toimimasta ja kaatuu. Aikani hajottuani ja lyötyäni päätä seinään 3 tuntia... asetukset olivat seuraavanlaiset: Zone Alarm - pois päältä AntiVir - pois päältä WinDefender - pois päältä Windowsin palomuuri - KUMMA KYLLÄ PÄÄLLÄ --> poikkeuksissa Mass Effect, Lisäasetuksissa palomuuri ei tarkkaile Lähiverkkoa... en sitten tiedä vaikuttaako asiaan mutta eniwei kannattaa kokeilla, jos tän eksyy lukemaan. Supportissa sanotaan että ota päältä pois kaikki mikä saattas vaikuttaa verkkoyhteyteen ja ME:n toimintaan... mut nyt toimii.
Jokaisella tuntuu olevan kiinni vähän eri asiasta, mutta itselläni auttoi ääniajureiden ja audio codecejen päivitys! (codecit unohtuu helposti uuden koneen kanssa) Windows defenderillä tai antivirillä ei ollut vaikutusta