Ongelma, kone ei käynnisty heti

Viestiketju PC:n rautaan liittyvä keskustelu -osiossa. Ketjun avasi weski 26.09.2008.

  1. weski

    weski Regular member

    Liittynyt:
    06.06.2008
    Viestejä:
    212
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Tuossa ku oon joutunu koneen kanssa värkkään viime aikoina prossun lämpöjen takia niin nyt sen jälkeen kun kokosin koneen uudelleen niin huomasin että sivutuotteena tuli semmoinen häikkä, että kun laitan virrat päälle koneeseen niin se lähtee surisemaan ihan normaalisti, mutta sekunnin päästä se hiljenee ja on hiljaa 1-2 sekuntia jonka jälkeen käynnistyy normaalisti. Ei ole sinänsä haittaa tuosta koitunut mitenkään mutta hieman häiritsevää se on ja arveluttavaa.. Onko jollain tietoa mikä voisi olla vikana tai onko jollain samanlaista ongelmaa ollut? Olisi kiva jos joku osaisi neuvoa mitä tehdä.:)
     
  2.  
  3. mrcheeky1

    mrcheeky1 Regular member

    Liittynyt:
    25.10.2007
    Viestejä:
    1,729
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    46
    Dualboot on ongelman nimi, on todella yleinen P35 sarjan emoissa. Oma emosi on kylläkin P45 piirisarjallinen, niillä ei ole ennen tullut vastaan tuota ongelmaa..
     
  4. weski

    weski Regular member

    Liittynyt:
    06.06.2008
    Viestejä:
    212
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    26
    Joo sain sen tuossa jotenki kadotettuu sen ongelman onneks ku räpläsin noita emolevyssä olevia SATA datakaapeleita ja vaihtelin paikkoja, jotain häikkää jos sillä puolella sit olis ollu..? Mutta tosiaan ei nyt oo ainakaan vähään aikaan ilmennyt sitä "dualboot" häikkää.. Kiitos valaisusta tässä asiassa.:) Jos jollain tuollaista ilmenee niin kannattanee tarkistella noi emolevyn SATA liitännät.
     

Jaa tämä sivu