Minulta lakkasivat cd/dvd-asemani toimimasta pari kuukautta sitten. Poltto kyllä onnistui, mutta lukemaan en pystynyt. Poistin asemat jättäen yhden dvd-rw aseman koneeseen ja sama meno jatkui; vieläkään en pystynyt lukemaan, mutta poltto onnistui.. Lähetin aseman huoltoon ja siellä se toimi normaalisti. He lähettivät sen takaisin ja asensin aseman uudelleen koneeseen; sama homma jatkui poltto onnistui mutta lukeminen ei. Tässä vaiheessa kärähtivät hermoni ja tilasin ihan uuden dvd-rw aseman, mutta kun tämä uusi asema saaapui ja laitoin sen kiinni yllätys..yllätys sama ongelma oli taas edessä poltto onnistuu, mutta lukeminen ei. Soitin paikalliseen atk-liikkeen huoltoon, mutta ei ratkaisua. Ide kaapelikaan ei ole viallinen koska usb:n kautta ongelma pysyy samana.. Eli mikä mahtaisi olla ratkaisu ongelmaani? Voiko esim. windowsin päivitykset aiheuttaa ko. ongelman. Muistelisin että samoihin aikoihin kun ongelma alkoi windowsilta tuli joku vähän isonpi update paketti?
Käytätkö daemon tool:ia tai oletko poistanut koneelta cd/dvd-ohjelmia? Daemon joskus sekoittaa koneen ja ohjelmien poisto jättää rekisteriin ylimääräisiä upper ja lower- filttereitä Kestikö poltto kauan, yli kymmenen minuuttia ja tunnistaako winukka dvd-aseman oikein?
Joo olen käyttänyt daemon toolia ja olen poistanut muutamia cd/dvd-ohjelmia kuten incd.. Daemon tools on asennettuna. Poltto kestää muutamia minuutteja ei kuitenkaan yli 10:tä ja winukka tunnistaa dvd-aseman oikein, mutta löytää vielä toisenkin dvd-aseman mitä ei ole fyysisesti olemassa Generic DVD-rom SCSI cdrom device.
Poista kaikki virtuaaliasemat ja ohjelmat jotka niitä käyttävät. Sitten rekisterin siivous vaikka EasyCleaner ohjelmalla ja toivo parasta. Daemon Tools ohjelman en ole koskaan kuullut sekoittaneet konetta, mutta InCd on tehnyt juurikin tuota. (vaikka olet softan jo poistanutkin)
jos easy cleaner ei poista rekisteristä filttereitä niin alla on ohje manuaalisesti: http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;fi;320553 pkaksp: Onneksi olkoon, olet näemmä siirtynyt moderaattoriksi.
Kyllä uskaltaa. EasyCleaner tekee vielä varmuuskopion poistetuista. heikki71: jep.. näin pääsi käymään. =)
Yksi asian huomasin myös kun avaan dvd-aseman luukun omatietokoneessa dvd-ram asema, kun laitain luukun kiinni siihen vaihtuu cd-asema..
Mullakin sekoili asemat kun päivitin näyttiksen ajureita--eli ootko asentanut mitään uusia ajureita, jos oot niin kokeile vanhoilla. Nvidian ForceWar 78.1 sekotti mun asemat.
Vaihdoin ajurin takaisin vanhaan ja käynnistin uudelleen. Kone löysi kaksi näyttösovitinta toisen kohdalla oli huutomerkki - poistin sen. Ongelma dvd-kanssa ei poistunut. Tähän mennessä olen tehnyt: 1. Poistanut daemon toolsin ja dvd-ohjelmat 2. Poistanut manuaalisesti rekisteristä filtterit(windowsin ohjeen mukaan 3. Puhdistnut rekisterit easycleanerilla Ongelma pysyy, mitä seuraavaksi????
Nyt kun olen sitä asiaa selvittänyt, niin olen luultavasti päässyt ongelman ytimeen. Sp2 on aiheuttanut monille muillekin samantyyppisen ongelman tuossa keväällä/kesällä. Viimeinen ohje jonka sain oli formatoida c: ja asentaa windowsi siihen uudelleen. Asia joka minua jäi kummastuttamaan oli miten voin asentaa sen jos ei asema kerran lue? Vai oletaanko tässä että windows todella aiheuttaa sen ja c: formatoiminen poistaa ongelman että asema lukee asennuslevyä nyt...?
niin mä ainakin olettaisin. nyt tarkastat biossista että joku sun cd/dvd asemista on boottaava ja laitat vaan winukan levyn siihen asemaan, käynnistät koneen uudestaan ja boottaat levyltä. sitten jos kone alkaa lukemaan levyä niin pääset windowsin uudelleen asennkukseen jos ei niin se ei mene sinne uudelleen asennukseen. oon aika varma että johtuu winukasta, ei siis pelkästään SP2:sta vaan yleisesti joku menny sekasin.