Oikea XP:n asennus-CD?

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi migel 10.10.2008.

  1. migel

    migel Member

    Liittynyt:
    10.10.2008
    Viestejä:
    3
    Kiitokset:
    0
    Pisteet:
    11
    Olen siis formatoimassa konetta ja omistan useita windowsin asennus-CD:tä enkä uskalla formatoida mitään ennenkuin olen varma mikä windows kuuluu juuri tälle koneelle. Miten siis voisin varmistaa asian? :)
     
  2.  
  3. Make_72

    Make_72 Active member

    Liittynyt:
    29.07.2007
    Viestejä:
    1,670
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    asennus levy ei ole piraatti,katsot mikä käyttis sulla on eli onko se home vai pro ,klikkaat työpöydällä oma tietokone kuvaketta hiiren oikeella ja valitset ominaisuudet,sieltä löytyy mikä se sun on.ja sit etsit semmosen levyn missä on se sama käyttis.jos sulla ei ole sitä serialia ylhäällä niin ota se ekana paperille ennen kun alat asentamaan.niitä serialeja saat netistä piratteja,mutta niissä ei yleensä toimi sit päivitykset,jos se on sulkulistalla,en suosittele piratti käyttistä.näet sen sun konees serialin vaikka semmosella softalla kuin everest ultimatella.näkee sen muistaakseni jostain suoraankin,mut ei nyt muista mistä,joku joka tietää voi vastata.muistaakseni sillä serialilla voit asentaa sen sun konees kolme kertaa,jonka jälkeen on soitettava microsoftille niin saat uudet kolme asennusta,se tarkottaa vaan yhtä konetta kerrallaan,ei kolmea eri konetta.
     
  4. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    "Seriaali" tai oikealta nimeltä Product Key ei näe suoraan mistään, koska se on kryptattuna kovossa.

    Hiiren 2. napilla Oma tietokone > Ominaisuudet > Yleiset. Siinä näkyy eräs "seriaali". Se EI ole Product key.

    Product Key Finder
    löytyy ohjelmia, jotka kovolta kysesisen selväkieliseksi kaivaa.

    Home ja Pro lisäksi on OEM, Retail, Corporation
    sen pitää myös täsämätä, jotta cd sen Product Keyn asennuksessa huolii.

    Vähän ihmettelen Maken sillä serialilla voit asentaa sen sun konees kolme kertaa
    Että neljäs kerta vaatis jo soittoa.
    Tarkkaan jos sanotaan, niin asentaa voi cd:n hyväksymällä Keyllä vaikka maailman tappiin asti.
    Aktivoinnin osalta samaan koneeseen voi joskus tulla 'Aktivointikertojen lukumäärä on tullut täyteen'. Siitä selviää soittmalla puhelinaktivointiin.

     
  5. tukis

    tukis Guest

    Tuoteavain on kryptattuna rekisterissä
    HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion
    DigitalProductID-arvossa.
    http://www.dagondesign.com/articles/windows-xp-product-key-recovery/comment-page-2/
    (sivun kuvassa DigitalProductID:ssa ykkösellä merkittyistä kohdista otetaan numerot ylös)
    Rekisterin kautta sen voisi ottaa myös vioittuneesta Windows asennuksesta.
    Kiintolevyn voisi esim. liittää toiseen koneeseen tai käyttää rekisretieditoria WinRE tai BartPE levyltä ja lataamalla siihen rekisreritiedosto (esim. system32\config kansiosta software-tiedosto).

    Kokeilin juuri Vistassa ja toimii siinäkin.

    PS. Käynnistyvästä (tomivasta) Windowsista löytää avaimen mainituilla ohjelmilla helpommin.
    Tällä löytyy monen muunkin ohjelman avaimet.
     
  6. Make_72

    Make_72 Active member

    Liittynyt:
    29.07.2007
    Viestejä:
    1,670
    Kiitokset:
    4
    Pisteet:
    68
    joo,sorry kirjotin vähän väärää tietoa,kiitoksia BforeDusk :lle kun korjasi,vistassa en ole kokeillu,mutta xp:ssä tolla maksullisella everest ultimatella näkee sen Product Keyn ,tuossa tulikin muitakin helppoja vaihto ehtoja millä sen saat selville,jos ei ole ylhäällä sitä missään,sekä yhden erittäin tärkeän asian "unohdin" tuosta minkä BforeDusk mainitsi eli se versio.
    .
     
  7. BforeDusk

    BforeDusk Senior member

    Liittynyt:
    15.09.2006
    Viestejä:
    6,570
    Kiitokset:
    7
    Pisteet:
    118
    Home ja Pro lisäksi on OEM, Retail, Corporation
    sen pitää myös täsämätä, jotta cd sen Product Keyn asennuksessa huolii.


    En tiedä mitä kaikkia nimityksiä on jotka tekevät cd:stä jonkun rajatun alueen.
    CD ja Product Key pitää olla "samaa sarjaa".
    Vastaavasti kuin saman rapun huoneistojen avaimet avaavat oman rapun oven, muttei naapuritalosta.
     

Jaa tämä sivu