Ratkaistu Ohjelmat koneessani win 10

Viestiketju Windows -ongelmat -osiossa. Ketjun avasi PETE11 12.11.2025.

  1. PETE11

    PETE11 Regular member

    Liittynyt:
    22.10.2006
    Viestejä:
    910
    Kiitokset:
    9
    Pisteet:
    28
    Alustusta. Käytössäni on tuo win10 jatkoaika.
    Kun kävin tuota omaa konetta ja sen ohjelmisto läpi. Siellä oli sellaisia ohjelmia, etten tiennyt niiden olemassaolosta. Mitä nämä ovat: Dokan Libary 1.5.1 1000 Bundle, Synaptics ClickPad Driver. Tuo jälkimmäine on tai luultavammin kuuluu johonkin ajuri hommaan. Mulla kyllä on läppäri käytössä. Ohjelma viittaa johonkin padiin.Tuo on ollut pitemmän aikaa. Dokan Libary 1.5.1 1000 Bundle on ilmestynyt äskettäin. Ei mitään hajua mikä se on?
     
  2.  
  3. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,426
    Kiitokset:
    1,276
    Pisteet:
    243
    Tuo Dokan Library näyttäisi olevan ohjelma oman tiedostojärjestelmän luomiseen. Se ei kuulu Windowsiin ja sen voinee poistaa, jos sen on ladannut vahingossa jonkun muun ohessa.

    Synaptics ClickPad Driver on läppärin kosketuslevyn ajuri ja sikäli tarpeellinen.
     
    PETE11 kiitti tästä.
  4. PETE11

    PETE11 Regular member

    Liittynyt:
    22.10.2006
    Viestejä:
    910
    Kiitokset:
    9
    Pisteet:
    28
    Kiitos. Aika useasti tulee koneelleni nuita peliohjelmia. Taitaa tulla päivityksen yhteydessä. Voiko niitä estää jotenkin tulemasta. En tarvi niitä. Onko Game bar jokin peli? Solitare & Casual Games on kuiten jokin peli. Joudun yksitellen niitä poistamaan.
     
  5. tarantella

    tarantella Senior member

    Liittynyt:
    20.10.2012
    Viestejä:
    6,538
    Kiitokset:
    1,284
    Pisteet:
    243
    Tarkoitatko, että niitä tulee ilman, ettet itse niitä asenna, eli tulee itsestään?
    Edellisessä mainitsemasi ovat Windowsin pelivalikoimaan kuuluvia.
     
  6. 1pertti

    1pertti Senior member

    Liittynyt:
    10.09.2008
    Viestejä:
    9,426
    Kiitokset:
    1,276
    Pisteet:
    243
    Minullakin on sellainen käsitys, että Microsoft Store asentaa noita pelejä ja joskus muitakin sovelluksia pyytämättä ja "salaa". Ne asentuvat automaattisesti, mutta pitää poistaa käsin valitsemalla "Poista asennus". En edes tiedä poistuvatko ne kokonaan koneelta, vai katoavatko vain näkyvistä. Ainakin aluksi niillä oli tapana ilmestyä vähän ajan kuluttua takaisin.
     
    PETE11 kiitti tästä.
  7. PETE11

    PETE11 Regular member

    Liittynyt:
    22.10.2006
    Viestejä:
    910
    Kiitokset:
    9
    Pisteet:
    28
    Sellainen käsitys mulla on. En yhtään peliohjelmaa ole ladannut koneelleni kuten en myöskään puhelimellimeeni. Silti niitä näkyy. Voi olla että ne ovat olleet pitemmän aikaa. Tarkoitan nuo jotka mainitsin. En ole hoksannut niitä. Nyt kun kävin ohjelmia läpi tuon ESU:n jälkeen. Hoksasin nämä..
     

Jaa tämä sivu